کتاب شیمی دهم تجربی و ریاضی

9 ماه پیش

کتاب شیمی دهم یا همان شیمی 1 کتابی مشترک بین دو رشته است یا به عبارت دیگر کتاب شیمی دهم تجربی و کتاب شیمی دهم ریاضی یکسان هستند و تفاوتی بین آنها وجود ندارد این کتاب زیر بنای دو کتاب پایه یازدهم و دوازدهم است بسیاری از مباحث اصلی شیمی که در دوره متوسطه می آموزید در همین کتاب دهم وجود دارند برای دانلود PDF این کتاب می توانید در ادامه با ما همراه باشید.

مروری بر کتاب شیمی دهم

این کتاب سه فصل مجزا دارد که از آشنایی با اتم، عدد اتمی و جرمی و جدول تناوبی شروع می شوند و در آخر با مباحثی نظیر حلالیت گاز ها در مایعات و مواردی نظیر رسانایی الکتریکی محلول ها به پایان می رسد. بسیاری از همین مباحث به صورت دنباله ای در کتب شیمی یازدهم و دوازدهم هم آمده اند و تکمیل تر شده اند.

جلد کتاب شیمی پایه دهم
جلد کتاب زیست شناسی پایه دهم

سرفصل های شیمی دهم ریاضی و تجربی

کتاب شیمی(1) همانطور که گفتید سه فصل دارد و همینطور 133 صفحه دارد در زیر می توانید نگاهی به لیست فصول بیاندازید:

 1. کیهان زادگاه الفبای هستی
 2. ردپای گاز ها در زندگی
 3. آب آهنگ زندگی

مباحث کتاب شیمی پایه دهم

حتما به عنوان یک دهمی از خودتون می پرسید خب متوجه شدم سه فصل داره اما خب چه مباحثی را قراره توی این کتاب بخونیم؟ هر مبحث چی هست دقیقا؟ کدام یک چالش برانگیز تر هست و…

اما خب نگران نباشید در ادامه به بررسی مباحث تک تک فصول خواهیم پرداخت.

فصل اول شیمی دهم

در این فصل ابتدا یاد میگیرید که عناصر چگونه پدید آمدند و چرا میزان فراوانی آنها در نقاط مختلف گوناگون است؟ سپس با رابطه ماده و انرژی و بعد از آن با مبحث ایزوتوپ ها و پایداری یا ناپایداری آنها آشنا می شوید و بعد از شناختن چند رادیو ایزوتوپ کم کم به سراغ طبقه بندی عنصر ها یا همان جدول تناوبی می روید و می آموزید که عناصر به چه شکل منظم شده اند و چطور آنها را در جدول پیدا کنید؟

همچنین خواهید فهمید که عناصر به چه شکل در جدول دوره عناصر نوشته می شوند بعد از این مباحث نوبت به amu(یا همان یکای جرم اتمی می رسد) که با کمک آن با یکای مول که یکای شمارش ذرات است آشنا می شوید این مبحث آنقدر اهمیت دارد که ندانستن آن در شیمی مثل آشنا نبودن با اعداد در ریاضی است.

حتما تا الان شنیده اید که مثلا میگویند دمای خورشید فلان قدر است اما می دانید چطور این دما را اندازه گرفته اند؟ قطعا با دماسنج که نمی شود! جواب سوال نور است با نور گسیل شده از آن شما یاد خواهید گرفت که طیف نشری خطی و طیف جذبی خطی چه هستند و چطور با استفاده از آنها می توان قدرت شناسایی برخی عناصر و دیگر اطلاعات را بدست آورد.

سپس طولی نمی شد که نوبت به مبحث ساختار اتم فرا میرسد آیا تا حالا چیزی در مورد ساختار اتم یاد گرفته اید؟ آیا چیزی در مورد زیر لایه ها می دانید؟ آیا می دانید که الکترون ها چطور در اتم توزیع می شوند؟ بعد از یافتن پاسخ این سوالات یاد میگیرید که ارتباطی بین ساختار و رفتار اتم ها حاکم است یا حتی قادر خواهید شد که پیشبینی کنید که اگر مثلا Li با Cl واکنش دهند به چه نسبتی هر کدام در ترکیب وجود خواهند داشت.

همچنین تفاوت های یون و مولکول را در انتهای فصل یکم شیمی دوازدهم خواهید آموخت.

فصل دوم شیمی کلاس دهم

در این فصل همانطور که از نام آن یعنی “ردپای گاز ها در زندگی” پیداست عمده مباحث در مورد گاز هاست ابتدا با هواکره و تراکم و فشار هوار و نسبتش با ارتفاع آشنا می شوید سپس با ترکیب هوا و کاربرد تعدادی از گاز های اصلی و همچنین نحوه جداسازی آنها از یکدیگر آشنا می شوید بعد از آن بررسی ویژه گاز اکسیژن شروع میشود که یکی از واکنش پذیرترین گاز های هواکره است.

بعد از آن خواهید دید که آیا واکنش های شیمیایی قانون پایستگی جرم را رعایت می کنند؟ ارتباط به این دو چیست؟ و بالاخره بعد از این مبحث نوبت به موازنه واکنش ها یا همان استوکیومتری میرسد که مانند مول که قبلا گفتیم یکی از اصلی ترین مباحث و پرکاربردترین هاست و باید حرفه ای و راه حل های میانبر آن را یاد بگیرید.

سپس ترکیب اکسیژن با فلزات و نافلزات را خواهید دید و نام گذاری برخی ترکیب ها را یاد می گیرید و بلافاصله با مبحث خواص اکسید های فلزی و گازی رو به رو خواهید شد و بعد از آن با گاز های گلخانه ای، شیمی سبز و توسعه پایدار در شیمی آشنا خوهید شد که بیشتر حفظی هستند.

شاید قبلا نام لایه اوزون را شنیده باشید اینجا با اوزون و واکنش های رفت و برگشتی آن آشنا می شوید و سپس خواص و رفتار گاز ها را خواهید دید و استوکیومتری که قبلا یاد گرفتید هم اینجا خیلی به کارتان خواهد آمد

فصل سوم شیمی 1

فصل سوم کتاب شیمی دوازدهم با معرفی چند ترکیب و یون که به وفور در آب بخصوص اب دریاها و اقیانوس ها وجود دارند آغاز می شود جلوتر با میزان آب شیرین و شور و درصد هر کدام در اقیانوس ها و… آشنا می شوید جلوتر یون های چند اتمی و چیستی آنها را خواهید شناخت و در نهایت به مبحث حلال، محلول و غلظت و روش های بیان غلظت اشنا می شوید این بخش بسیار مسئله خیز است و مباحث آن در مسائل سال یازدهم و بخصوص دوازدهم ترکیب میشوند.

بعد از آن خواهید دید که آیا نمک ها به یک اندازه در آب حل میشوند؟ انحلال پذیری چیست؟ چه موادی محلول کدام ها کم محلول و کدام ها نامحلول اند؟ سپس با ارتباط میان دما و انحلال پذیری آشنا میشوید و خواهید دید انحلال پذیری هر ماده نسبت به دما چه تغییری می کند آیا افزایش می یابد یا کاهش؟ بعد از اتمام این مبحث به مبحث رفتار آب و مولکول های دیگر در میدان الکتریکی خواهید پرداخت و خواهید دید که چطور جهت گیری می کنند و بر اساس آن با مفاهیمی نظیر مولکول های قطبی و همچنین ناقطبی آشنا می شوید و سپس خواهید دید همانطور بعد از آن خواهید دید که نیرو های بین مولکولی چیستند؟ و چه ارتباطی با گشتاور دو قطبی دارند و تاثیر حالت فیزیکی بر آنها چیست؟

سپس تفاوت های آب و دیگر حلال ها را یاد خواهید گرفت و می بینید که چه موادی با یکدیگر محلول می سازند؟ یا به عبارتی چه موادی در چه حلال هایی حل می شوند؟ و این که تفکیک یونی در فرآیند انحلال چه اثری دارد بعد از آن نوبت به انحلال پذیری گاز ها در آب می رسد. آیا گاز ها هم در آب حل می شوند؟ سپس با رسانایی الکریکی محلول ها و رد پای آب در زندگی آشنا می شوید و بعد از آن کم کم فصل آخر کتاب شیمی دهم هم به پایان می رسد. و کتاب تمام می شود.

دانلود کتاب شیمی 1

تا اینجا توضیحات لازم در مورد این کتاب را خواندید برای دانلود فایل این کتاب با فرمت PDF می توانید از جعبه زیر استفاده کنید.

دانلود شیمی دهم چاپ ۹۷-۹۸
 • نویسنده: سازمان تالیف
 • منبع: کلاس ما
 • حجم فایل: 6.36 مگابایت

نظر شما در مورد کتاب شیمی دهم چست؟ چه نقص هایی دارد و فکر می کنید چه اتفاقی برای بهبود آن باید رخ دهد؟
نقد و بررسی خود را در بخش نظرات با کلاس ما به اشتراک بگذارید.

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (20 votes, average: 3٫50 out of 5)
Loading...
1
کلاس ما
نویسنده مطلب کلاس ما

یک دیدگاه

 • سارینا
  9 ماه پیش

  مرسی که هستید 🙂