کتاب زیست شناسی(3) پایه دوازدهم 98-99 [معرفی + دانلود PDF]

8 ماه پیش

کتاب زیست شناسی پایه دوازدهم

کتاب زیست شناسی یا زیست(3) کتاب تخصصی اصلی پایه دوازدهم رشته تجربی می باشد که در حال حاضر نسخه نهایی چاپ 98-99 آن در سایت سازمان چاپ کتب درسی منتشر شده است و لینک دانلود PDF آن در انتهای همین مقاله نیز موجود می باشد. کتاب زیست شناسی پایه دوازدهم آخرین کتاب زیستی است که دانش آموزان در دوره دوم متوسطه مطالعه می کنند کلاس دوازدهمی ها عزیز در ادامه می توانند سرفصل ها و معرفی کتاب رو بخوانند.

جلد کتاب زیست شناسی دوازدهم تجربی

جلد کتاب زیست شناسی دوازدهم تجربی

سر فصل های کتاب زیست شناسی پایه دوازدهم

کتاب زیست دوازدهم 8 فصل 23 گفتار و 124 صفحه دارد (از شروع فصل یک تا پایان فصل 8) که می توانید عنوان فصل های مختلف رو در زیر مشاهده کنید توجه کنید که این سرفصل ها مربوط به نسخه نهایی و چاپ آخر کتاب می باشد و همه به روز هستند. راستی شما دانش آموزان می توانید در کانال دوازدهم هم عضو شوید تا به محض انتشار مطالب آموزشی برای این کتاب با خبر بشوید .

 1. مولکول های اطلاعاتی
 2. جریان اطلاعات در یاخته
 3. انتقال اطلاعات در نسل ها
 4. تغییر در اطلاعات وراثتی
 5. از ماده به انرژی
 6. از انرژی به ماده
 7. فناوری های نوین زیستی
 8. رفتار های جانوران

اگر مشتاق هستید جزوه زیست دوازدهم هم به صورت کامل و فصل به فصل توسط کلاس ما تهیه شده که می توانید آن را به صورت رایگان با مراجعه به مطلب مربوطه دانلود کنید.

نقد و بررسی کتاب زیست شناسی دوازدهم

با توجه به این که کتاب زیست شناسی پایه دوازدهم برای دومین سال متوالی چاپ می شود مانند کتاب زیست یازدهم و زیست دهم دارای اشتباهات متعدد است که انتظار می رود در سال های بعد این اشتباهات تصحیح شوند. هر چند روند تصحیح اشتباهات کند است اما به صورت تدریجی امیدواریم در سال های بعد کتاب کم اشتباه تر و واضح تری داشته باشیم.

فارسی سازی عبارات زبان اصلی زیست

خوشبختانه یا متاسفانه طی بررسی گذرایی که بر کتاب داشتیم همانند آنچه در کتاب های یازدهم و دهم مشاهده کردید عبارات فارسی شده همچنان در کتاب تخصصی رشته تجربی یعنی زیست به وفور به چشم می خورند هر چند انتظار داشتیم که با توجه به اعتراضات گسترده دبیران که در سال های پیشین اتفاق افتاد در زیست دوازدهم شاهد این پدیده نباشیم. اما همانطور که شاهد هستید در چاپ دوم زیست دوازدهم هم این مشکل پا برجاست.

دانلود کتاب زیست شناسی پایه دوازدهم

می توانید از جعبه زیر برای دانلود PDF (پی دی اف) کتاب زیست کلاس دوازدهم اقدام کنید. همچنین برای گرفتن بقیه کتاب ها می توانید به مقاله دانلود کتاب های دوازدهم تجربی در همین سایت مراجعه کنید.

چاپ امسال(جدیدترین چاپ 98-99):

دانلود نسخه نهایی زیست شناسی دوازدهم 98-99
 • نویسنده: سازمان تالیف
 • منبع: کلاس ما
 • حجم فایل: 8.1 مگابایت

چاپ سال قبل:

دانلود نسخه نهایی زیست شناسی دوازدهم 97-98
 • نویسنده: سازمان تالیف
 • منبع: کلاس ما
 • حجم فایل: 4.5 مگابایت

برای دیدن اصلاحیه کتاب هم می توانید به مقاله مربوطه مراجعه کنید: اصلاحیه زیست دوازدهم

شما چه نظری در مورد فارسی سازی عبارات زیست دوازدهم دارید؟ آیا از نسخه نهایی کتاب به عنوان یک دانش آموز (یا شاید یک دبیر) رضایت دارید؟ نقد و بررسی خود را در بخش نظرات با کلاس ما به اشتراک بگذارید.

 

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (48 votes, average: 4٫19 out of 5)
Loading...
150
برچسب ها :
کلاس ما
نویسنده مطلب کلاس ما

150 دیدگاه

 • علیرضا
  5 ماه پیش

  سلام لطفامنابع تمام کتاب درسی تجربی رابگذارید.اخبارکنکوریادتون نره

  • 3 ماه پیش

   ممنون از نظرتون، سعی میکنیم همین کارو کنیم

 • Amir
  6 ماه پیش

  سلام.
  به نظر من با توجه به این که علم زیست شناسی علمی هست که درکل جهان به یک زبان شناخته میشه این معادلات فارسی در اصل برای کلمات اصلی بیگانه به شمار می آیند.
  ما توی زندگی روزمره از کلمات عربی بسیار زیاد انگلیسی یا حتی زبان های دیگر استفاده میکنیم بدون هیچ اطلاعی وهیچ مشکلی هم با این موضوع نداریم حتی باکلاس هم به شمار میبریم اونهارو ولی بحث علم جداهست.
  خوشبختانه در حال حاضر شکل درست کلمات هم داخل کتاب ها نوشته شده ولی مطمئنا طی سال های آتی اونها هم پاک میشن و دانش آموزان به کل اشتباه یاد میگیرن و اگر داخل یه کشور دیگ بخوان ادامه تحصیلات را درمرتبه ی عالی بدهند مشکل جدی خواهند داشت چونئ اونجا کلماتی مثل یاخته پیراشامه زهگاه و…ندارند و به زبان علم حرف میزنند نه فارسی سلیس.
  تشکر.

 • Hediye
  6 ماه پیش

  متاسفانه تو کشوری زندگی و تحصیل میکنیم که مسئول مربوط از خواب پا میشه و بدون یه ذره فکرو اینده نگری یه حرکتی میزنه! و اینبار برای بار چندم تو آموزشو پرورش شاهد مزخرف ترین حرکتا هستیم ! از نظام جدیدو تغییر متنو لغات بگیر تا خود بحث “کنکور ” که صحبت درموردش اینجا نمیگنجه! معلوم نیس چه بلایی دارن سر ما موش آزمایشگاهیا میارن تا به منافع شخصی خودشونو سودای کَلانشونو مافیا بازیشون برسن.. کَکِشونم نمیگزه..! ما که تمام تلاشمونو میکنیم تا به چیزی که میخوایمو آرزو و حقمونه برسیم حالا هر سنگی که میخوان بندازن جلومون، ما نسل جوون سِرتق ترو لجباز تر از اوناییم! اینا حرفای خیل عظیمی از همسنامه.. هرچند که هیچ وقت هیچ جا هیچ بهایی بهش داده نشده و نمیشه…

 • a.m
  7 ماه پیش

  سلام
  در جواب دوستان نظام جدیدی که میگن سوالات و کتابشون سخت تر شده
  در واقع کتاب نظام قدیم سخت تره چون نظم کتاب نظام جدید را نداره و مطالب خیلی بیشتره و بچه های نظام قدیم که اون کتاب با سطح بالاترو خوندن،نظام جدید براشون راحت تره و کم تره
  اینکه نظام جدیدا میگن رقیب بیشتر دارن،بگم که ماهم مثل شما رقیب زیاد داشتیم و فقط یکساله کنکور جدید اومده،اخه با تفاوت یکساله شما یهو رقیب هاتون زیاد شدن؟!!??!!😂😂
  در ضمن تو هرفصل زیست جدید نکات ترکیبی فصل های دیگه هم هست ولی نظام قدیمی ها خودشون باید نکات ترکیبی را پیدا میکردن
  من کتاب هردو سری نظام جدید و قدیمو بررسی کردم

 • Angry
  7 ماه پیش

  حسین
  چه ظلمی با شماها شد؟ چرا حرف الکی میزنی از کجات در میاری این حرفارو باو تنبل خان کنکور ۹۸ از آسون ترین کنکورا بود اینو همه میدونن چقد تو درسای اختصاصی سوالای آسون بود تو خودت وقتی تنگش نکردی درس نخوندی دیگه گند زدنتو ننداز گردن این و اون …
  ببین اینو بدون آدم هر کسیم فیلم کنه خودشو نمیتونه فیلم کنه تو خودت میدونی کم کاری از خودت بوده اینم تا آخر عمر همراهته
  منم که الان سالای پیش درس نخوندم میدونم کنکورم زیاد مالی نمیشه ولی ولی ولی مثل مرد میگم کم کاری از خودم بوده نه که بخوام بقیرو فیلم کنم

  • م
   4 ماه پیش

   اقای محترم وقت داشتیم ک بخونیم مدرسه اینقدر فشار اورد ک من خودم نابود شدم
   به اسونی و سختی هم نیست
   شما اگ خیلی ادعات میشه امسال کنکور نظام جدید بده ‌ .

 • مهدی
  7 ماه پیش

  گوربابای مدرسه.
  شما درستونو بخونید قوی بیایید بالا. فوقش ۳ سال رو فارسی میخونید. دانشگاه که دیگه نمیتونن تغییر بدن.
  از اونجا به بعدش زندگی تونو شروع کنید. الان فقط تلاش نیازه که درس بخونید. اصلا شما عربی واژه هارو یاد بدن مهم نیست. شما بخون و بیا دانشگاه و بعد خوشت اوند از اینجا برو امریکا و خارج. گوربابای نظام اموزشی ایران.
  فک کردن خیلی مخن و میخوان مثل ژاپن و فنلاند با تغییر نظام اموزشی بچه ها رو مخ کنن. به جای اون سواد رسانه ای ۱ ساعت اموزش برنامه نویسی یا اصلا ۱ ساعت زنگ تفریح یا اصلا خیلی دین دین میکنن ۱ ساعت اموزش نماز و دین میکرون بهتر از این بود که یه دو جن .س .ه ای بیاد کتاب سواد رسانه ای بنویسه.
  این نظر شخصیم بود ت و هین کردم هم باز نظر خودم بود چون از یه خانواده ای بزرگ شدم که تو همین کشور درس خونده
  پس از اولش مشکل داشته این نظام اموزشی. توجه کنید گفتم نظام اموزشی نه نظام. بعدا دردسر نشه. یا حق…

 • حسین
  8 ماه پیش

  برین خداروشکر کنین با این حجم از کتاب هاتون کلا چار صفه زیست میخونید خوش به حالتون شده حجم کل زیستتون نسبت به زیست نظام ما 200صفحه کم تره شماها اصن زیست نمیخونید ک داری مشق مینویسین سر این ظلمی که به بچه های ما شد به خاطر کنکور 98رو فقط خدامیتونه پس بگیره همین

  • امید
   7 ماه پیش

   این درسته ک کتابای ما کم حجم شده ولی به همون نسبت سطح تستا رشد کرد و رقیبای سر سخت تری در پیش رو داریم زمان شما از یه کلاس 30 نفری 1 نفر یا نهایتا 2 نفر واس رشته های تاپ میخوند ولی الان چی از یه کلاس 20 نفزی 21 نفر تست زن شدن.

  • علیرضا
   7 ماه پیش

   ربطی نداره که… اونوقت همه ی بچه ها اون کتاب رو میخوندن.الان همه این کتاب رو میخونن…اگه حجم کم باشه برای همه کمه و آسونتره…اگه هم حجم زیاد باشه برای همه زیاد و سخته تره…کنکور یه بحث رقابتیه دیگه

 • لیدا
  9 ماه پیش

  اینکه ما باید برای حفظ اصالت زبان فارسی ارزش قایل باشیم جای هیچ شکی ندارد اما مسئله تغییر واژه های زیست شناسی این است که این واژه ها اصلا فارسی نیستن وهیچ ارتباطی با ادبیات کهن فارسی ندارند بلکه یک سری واژه های قراردادی هستن که توسط محققان و دانشمندان جهان عنوان شده ومورد توافق قرار گرفته آیا ایران جزء جهان به حساب نمی اید؟؟؟
  در ضمن ما اگر از کهنسال ترین فرد باسواد در ایران که فارسی را به طور کامل میداند بپرسیم زیرنهنج یا راکیزه به چه معناست ایا جوابی خواهد داشت؟اگر یه زمانی ترمومتر رو کنار گذاشتن وبه جاش گفتن دماسنج خوب این کلمه کاملا مفهومی که باید به شنونده منتقل کند رو با خودش داره ودر گفتار فارسی کاملا رایج است اما ایا راکیزه هم همچین کلمه ایه؟ این چه کلمه ی فاسی ایه که از 80 میلیون ایرانی حتی یک نفر اونو نشنیده؟؟؟؟؟؟

 • مونس
  9 ماه پیش

  سلام .
  همه ی ما به زبان فارسی احترام میزاریم و برامون ارزش داره اما در کتاب زیست شناسی ک یه سری اصطلاحات پزشکی و در مورد بدن انسان یا جانداران وجود داره نباید کلمات تغییر کنه چون این کلمات به نوعی بین المللیه و تمام دانش اموزای جهان به یک اسم اینارو میخونن و این کارشون فقط باعث سردرگمیه ما میشه و الان ما باید هردوتاشو بخونیم چون معلوم نیست تو کنکور کدومشو سوال بدن با تشکر از زحماتتون .

 • Nznin
  9 ماه پیش

  همه جای دنیا خودشونو تطبیق میدن با زبان بین الملل ما به زبان مضخرف خودمون تطبیق میدیم 🙂 نیس خیلی زبان درست حسابی داریم !!!!!! اسکلای عقب افتاده ی جهان سومی !! سران مملکتو میگم 😀

 • Reza
  10 ماه پیش

  زبان پزشکی یک زبان جهانیست . نام و تلفظ بیماری ها دارو ها و اصطلاحات در جامعه ی پزشکی تنها یک نوع است درواقع با فارسی سازی این کلمات پزشک کم سواد تربیت میکنیم واقعا متاسفم برای اشخاصی که با پارتی و رانت به جایگاهی رسیدند و یا بر اساس عقده دست به کار هایی میزنند که دور از عقلانیت است و ان جایگاه را به گند و کثافط میکشانند .

 • هانا
  11 ماه پیش

  چرا به کلمه های لاتین گند میزنین؟؟؟؟
  از این کلمات فارسی مسخره متنفرم من موندم چطوری میخوایم بریم دانشگاه.
  ب پلاسما میگین خوناب.به هیپوتالاموس میگین زیرنهنج
  یعنی حالم بهم خوردددد
  لطفا دوازدهم رو اینطوری نکنین وبزارین کلمات لاتین بمونن

 • یوم
  11 ماه پیش

  سلام این دانش آموزان فردا باید دکتر و مهندس و…بشن آیا تو دانشگاه و رشته پژشکی هم فارسی سازی میشه؟ شما یا چه حقی فارسی سازی کردین تا دانش آموز وقتی وارد دانشگاه میشه از الفبای زیست شناسی چیزی بلد نباشه واقعا مسخره است حال آدم از این تصمیمات بد آموزش و پرورش بهم میخوره

 • ََaysan
  1 سال پیش

  ینیییی واقعا بدبخت تر از ما دوازدهمی های نظام جدیده نیومده و نمیاد

 • علی
  1 سال پیش

  اصلا کتابای این نظام جدید هارو میبینم غصه ام میگیره
  یعنی درس نبوده که از سروتهش نزنن خیلیاشم که حذف شده
  به معنای واقعی کلمه دارن صفا میکنن

  • مهر
   7 ماه پیش

   پخ ییدی اتفاقن سخت تر شده

  • معصومه
   5 ماه پیش

   واسه شما یه صفحه توضیح بود کاملا میفهمیدین مطلبو واسه ما پنج خط توضیحه باید بریم پنج صفحه کتاب کمک درسی بخونیم تا بفهمیم ینی چی
   ب ما انگار یه شعر دادن بعد ما باید ب زبان ساده برگردونیم شعر رو ولی ب شما همون زبان ساده رو میدادن
   اینکه ک کار ما رو پیچوندن ، ظلم هست در واقع

 • rh
  1 سال پیش

  بنظرم فارسی سازی برای عبارات زیست بدترین و بیهوده ترین کاریه که میشه کرد! واقعا خیلی بد شده جذابیت زیستو کم کرده.زیست شناسی یه درسیه که باید با جدیت کامل یادگرفته شه چون مربوط به سلامت جامعه است.معادلای فارسی اهمیت و جدیت زیستو کاهش میده علاوه بر این باعث میشه قاطی کنیم.البته گفتن تو کنکور حق طرح سوال با این معادلای فارسی نیس و حتما باید حداقل تو پرانتز به عبارت اصلی اشاره بشه پس ینی فقط داریم مسخره بازی درمیاریم!!!!!!

 • Fairyland1055
  1 سال پیش

  کار درستی نیست فارسی سازی چون برای پیشرفت بیشتر ،، از سطح دانش کشورهای دیگر که اکثرا کتابهاشان انگلیسی است ،نیاز ب یک اخت بهتر با لغات دارد ، با فارسی سازی تنها کار را مشکل کرده و عملا بااینکار جلوی پیشرفت تا حدودی گرفته میشود ، بجای ارزش گذاشتن برای لهجه فارسی (فارسی یکی از زیرمجموعه های عربیست) کاش برای انسانیت و علم وپیشرفت ارزش قائل باشیم .

 • ماه رخ
  1 سال پیش

  مزخرف ترین ایده فارسی سازی عبارات لاتین کتابه اگه قراره هر کشوری علم رو به زبان خودش برگردونه زبان لاتین که زبان بین المللی نمیشد .

  • علی
   1 سال پیش

   عذر میخوام اما با این که گفتید زبان لاتین زبان بین الملله یه کوچولو مشکل دارم
   الآن کشورهای پیشرفته دارن کم کم استفاده از این زبان رو در کشورشون کنار میذارن نمونش هم فرانسه و کره جنوبی که استفاده از این زبان رو کم کردن

 • elnaz
  1 سال پیش

  فارسی کردن زیست واقعا کار اشتباهی بود که ما باید تقاص اون رو پس بدیم. به جای فارسی کردن اصطلاحات علمی که در دانشگاه اصلا از ان ها استفاده نمی شود بلکه حتی مسخره هم میکنند سعی کنید در گفتار از کلمات انگلیسی یا عربی استفاده نکنیم ک هرچند این کار راهم نمی توانید بکنید.

  • خاااک
   1 سال پیش

   حالا کی گفته راکیزه اسم فارسیه؟ اصلا چه معنی ای تو فارسی داشته که معادل میتوکندری انتخابش کردن؟
   تنها راه خلاص شدن از دست این اصطلاحات مضحک معادل سازی شده در حال حاضر اینه که روازاده بیاد بگه این معادلات توطئه استکبار و اسرائیل بوده برای دلزده کردن دانش آموزان از زبان فارسی
   وگرنه هر چقدر دبیران و دانشگاهیان بگن بی فایده است.

 • نسرین
  1 سال پیش

  سلام و عرض ادب

  چرا دانلود جزوه ی فصل سوم کامل انجام نمیشه؟

  هم جزوه ی خانم دکتر جانیترمی و هم جزوه ی دکتر صفا فقط صفحات اولش باز میشه و صفحات بعدی قابل رویت نیستند.

  دلیل خاصی دارد؟؟؟

  • 1 سال پیش

   دانلودش که اگه کامل نشه کللن باز نمیشه لینک ها سالمه
   در مورد اجرای فایل ها لطف کنید PDF ریدرتون رو اپدیت کنید(یا از یک pdf reader معتبر استفاده کنید)
   اگه همچنان مشکلی بود لطفا با جزئیات بیشتر اعلام کنید حتما رسیدگی میکنیم

 • محمد
  1 سال پیش

  به کسایی که اسم‌ها رو فارسی می‌کنن باید بگیم خاگ بر سرتون! غلط تایپی ندارم منظورم دقیقا خاگه. اگه یکی به من بگه ستوده جای اینکه بگه محمد، می‌زنم تو صورتش. اینا دارن همچین کاری می‌کنن با اصطلاحات.

 • مرضیه
  1 سال پیش

  سلام وقت بخیر
  من دیپلم ریاضی دارم ایا میتونم کنکور تجربی شرکت کنم?

  • 1 سال پیش

   بله میشه ، می تونید کنکور تجربی شرکت کنید.
   برای کنکور تجربی هواستون به زیست دوازدهم و یازدهم و دهم به طور ویژه باشه چون احتمالا هیچ پیش زمینه ای برای اونها ندارید

 • Ghasedak
  1 سال پیش

  سلام تشکر بابت سایت خیلی خوبتون

  در مورد فارسی سازی عبارات باید بگم که واقعا برای جامعه ای که دارم درونش زندگی میکنم متاسفم برای دانش آموزان به یه نحوی برای دبیران به یه نحو دیگه. من واقعا نمیفهمم چه کسی یه همیچین ایده مسخره ای داده و چه کسی این نظر رو لازم الاجرا دونسته. آخه مگه میشه عبارات و اصطلاحاتی رو که بین‌المللی هست رو به زبان فارسی تغییر داد؟خب در هرصورت یه دانش جو یا پزشک در نهایت باید این اصطلاحات رو بلد باشه. چرا دارن کاری میکنن که موقع درس خوندن بچه ها بیشتر گیج بشن. فکر کنین یه دانش آموزی درسش خوبه و بخواد توی دانسگاه های خارج از کشور درس بخونه. حالا تا یه سال اول همش باید ببینه کدوم اصطلاح کدوم یکی بود. هر چی که باشه اصطلاحات کم نیستند احتمال این که یکیش رو اشتباه کنن و به یاد بیارن کم نیست. حالا تکلیفش چیه؟
  واقعا برای نظام آموزشی کشورم متاسفم. همه چیز در یک جامعه در ابتدا به نظام آموزشی اون جامعه مربوط میشه. و متاسفانه نظام آموزشی کشور ما به هیچ چیزی اهمیت نمیده. فقط به سرو شکل دانش آموز یا اینکه الان چرا دختر لاک میزنه میره مدرسه یه پسر چرا موهاش رو سبک غربی درست کرده و اومده مدرسه. دانش آموزی که ناخن کوتاه و لاک نزده داشته باشه. یا موهاشو کوتاه کرده باشه تا نتونه درست کنه، اگه نتونه تو جامعه مفید باشه ، یعنی کفایت میکنه؟

  • 1 سال پیش

   دقیقا روی نکته ای که باید دست گذاشتید
   امیدواریم به درخواست های دانش آموزان در مورد فارسی سازی زیست دوازدهم زیست دهم و زیست یازدهم توجه کنن

 • رضا
  2 سال پیش

  وااقعاتغیرمعنی لغات به فارسی کتاب زیست نامتعادل کرده

 • امیر
  2 سال پیش

  سلام دوستان. درسته که استفاده از معادل فارسی کلمات در کتب درسی موجب شده تا کمی کار ما رو سخت کنه اما ما باید به زبان رسمی و تاریخی کشورمان است احترام بگذاریم و نگذاردیم از این بیشتر کلمات خارجی وارد آن شوند. راستی کشور های دیگه هم اینکار رو میکنند! برای ترویج و پاستاری از زبان کشورشان! پس چرا ما نباید از زبان مادر یمان حفاظت کنیم؟

 • فرشته
  2 سال پیش

  خیلی چرته کل علم زیست شناسی بااین واژه های جدید زیرسوال برده میشه
  فقط سرکلاس باید خندید

 • لیلی گلریزی
  2 سال پیش

  با سلام و خسته نباشید این جانب به هیچ عنوان از فارسی سازی عبارات زیست شناسی راضی نیستم و امیدوارم هر چه سریعتر این کار لغو شود و به همان روش قبلی برگردد اصلا این واژه ها در ذهن جا نمی گیرد ما برای هر مطلب زیستی نیاز به جستجو در اینترنت و ترجمه مقالات انگلیسی به فارسی داریم تمام دنیا در حال مبادلات علمی هستند ما هم دوست داریم با همان واژه هایی که همه دنیا درزیست شناسی دارند با همان واژه ها بخوانیم حفظ این الفاظ جدید برایمان سخت و نامانوس است لطفا همه چیز را به قبل برگردانید این طرح باعث دلزدگی ما از درس زیست شناسی شده است

  • 2 سال پیش

   امیدواریم فرآیند اصلاح و همسان سازی واژه ها در زیست شناسی دوازدهم هرچه زودتر صورت بگیرد تا این مشکل برطرف شود.

 • نیکا
  2 سال پیش

  فارسی سازی افتضاحه, اخه کدوم محقق و دانشمند و استاد دانشگاه, یا فول پروفسور زیست شناسی این کتاب رو بخونه لذت میبره, اصلا این کتاب به هیچ دردی نمیخوره, هرکسی یذره زیست شناسی رو بدونه, با خوندنش کلافه میشه
  کیا این کتاب رو تالیف کردن و چه دیدگاهی نسبت به علمی که زبان بین المللی هست داشتن, خدا داند

 • هستی
  2 سال پیش

  فارسی سازی عبارات خیلی ایده بدی بوده و موقع درس خوندن باعث گیج شدن دانش اموز میشه

 • Narges
  2 سال پیش

  با سلام… وقتی یک نگاه مختصر به این کتاب انداختم اولش باخودم گفتم بسم الله? من مدرک ارشد تغذیه دارم تا دلتون بخواد واحدهای زیست شناسی و ژنتیک و.. پاس کردم. وقتی چشمم به کلمه دنا افتاد ی لحظه به سواد خودم شک کردم!! اخه این چه وضعشه. بجای اینکه دانش اموزارو از الان با مباحث اصولی علم اشنا کنن براشون واژه جدید درست میکنن!! فردا تو دانشگاه همین دانش اموزا باید کلی وقت و انرژی بذارن تا با زبان علمی منابع معتبر آشنا بشن

  • farzin radmanesh
   11 ماه پیش

   وقتی اولین جلسه دبیر گف یاخته هنگ کردیم سلول چش بود خو همه جا میگن سلول از کجاتون درمیارین اینارو
   امسالم ک دیدیم به بیضه میگن خاگ ناموسن چیه اینااااا اصن جایی کاربرد داره؟ بگیم خاگمون درد میکنه کی میفهمه😂

  • farzin radmanesh
   11 ماه پیش

   هرچی رواله بذارید باشه تمااااام

 • علی
  2 سال پیش

  وقت بخیر
  در مورد واژه سازی باید بگم هیچ ربطی به مولف ندارد.مولف با زبان علم پیشنویس ها رو مینویسه و بعد میده دفتر تالیف.اونجا از فرهنگستان عده ای هستند که میان برای این کلمات جایگزین می نویسن و میدن تحویل کارمندان حروف چین.
  در مورد میکروبیولوژی و ژنتیک؛ مثلا به مولف میگن ما ۱۲ تا کتاب داریم و برای زیست هفته ای ۴ ساعت قرار دادیم یه کتاب بنویس در حد ۴ ساعت در هفته.مولف که نمی تونه سیصد صفحه کتاب بنویسه بده تحویل معلم چون اصن تدریس با ۴ ساعت غیر ممکن میشه. در مورد ژنتیک هم واقعا تو بعضی قسمت هاش خیلی سخت میشه این محاسباتی هارو باید معلم ریاضی درس بده و همه معلمای زیست هم اونقدر توانایی محاسباتی بالایی ندارند.
  به طور کلی باید بگم که حجم مطالب معقوله نه خیلی زیاده نه خیلی کم. در مورد هر مبحث هم اونقدر زیاد گفته نشده که باعث بشه آدم گیج بشه در حد متعادل هست و قابل فهم. چون اصن هدف تمام کتابای نظام جدید همینه که با هدایت معلم مطالب جا می افته.
  و در مورد واژه های جدید فرهنگستان باید بگم این که اینقدر یهویی اقدام کردن خیلی خوب نبود و باید از هفتم شروع میکردن تا دوازدهم و طی یک پروژه شش ساله این واژه ها رو هم برای معلم جا مینداختن و هم برای دانش آموز‌ این اقدام ناگهانی یک شوک بزرگی به آموزش زیست وارد کرد.
  به هرحال به نظر میرسد این تغییر واژه ها تا دانشگاه نیز ادامه دارد.
  نظرم شخصیم اینه که تغییر واژه به زبان ملی خیلی خوبه مثله همه جهان اما به شرطی که واژه ها یکم منطقی ترباشند. برای اینکار باید از افراد ماهر تری بهره گرفته میشد.
  مثلا هو هسته ای و نرم آکنه و دنا و رنا واژه هایی هستند که در ساختارشون هنری دیده نمیشه. واقعا واژه های فیزیک خیلی منطقی تر و شیک تر از واژه های زیست هستند.
  مثل فشار-چگالی-نوسان خیلی خوبن و مثل کلمه های زیست از چند قسمت بی معنی ساخته نشدن.باید بگم مشکل اصلی انتخاب درست واژه ها است نه تغییر واژه ها.

  • Dr.A.Yari
   2 سال پیش

   عزیز تغییر واژه به زبان ملی باعث میشه دانش آموزانمون از معیار جهانی خیلی دور بشن وقتی به اندامکی تو آمریکا و اوروپا و افغانستان و عربستان و برزیل گفته میشه میتوکندری واقعا چرا اصرار داریم بگیم راکیزه اسمی که معلوم نیست چجوری و روی چه اسنباطی تغییرش میدن،واقعا یه فاجعه است این و بس

  • N
   10 ماه پیش

   اسم های انتخاب شده برای هر کدام از بخش های بدن یه قرارداده. وتغییر این اسم ها اشتباه محضه برای بهبود زبان فارسی مبشه کارای بهتری مثل تغییر در گفتار و عامیانه مردم ایجاد بشه تا از کلمات عربی وانگلیسی و….کمتر استفاده بشه نه یک تغییر بنیادی وریشه ای در اصطلاحات ولغات علمی

 • رضا
  2 سال پیش

  ایول ! عجب سایت خفنی دارید خیلی وقت بود دنبال یه همچین منبعی بودم دمتون گرم با کلاس ما!
  از امروز کلاس درس من کلاس ما هست

 • faraj
  2 سال پیش

  سلام . این کتاب های نظام جدید بر اساس منابع معتبر سال های 2018 و 2017 و… نوشته شده و از پژوهش ها و تجربیات جدید در علم در آن استفاده شده . من خودم سال دوازدهم هستم و وقتی شکل های کتاب پی دی اف زیست معتبر جهانی سال 2018 رو با کتاب خودمون مقایسه کردم اکثر شکل هایی که در این نظام جدید تغییر کرده که همه فکر میکنن غلطه، مشابه این منابع برتر میباشد اما متاسفانه تالیف کننده کتاب نتونسته عملکرد خوبی در این زمینه داشته باشه از جمله قرار ندادن میکروبیولوژی و ژنتیک در مباحث و کلمات فارسی شده که بدترین ایده در این کتاب میباشد و همچنین سعی کرده که کتاب خلاصه باشه و از تعاریف اضافه و صرفاً حفظی جلوگیری کرده که در بسیاری از این موارد باعث گمراهی دانش آموز شده . من اگه کتاب های کمپل و سولومن رو نمیخوندم نمیتونستم مطالب رو خوب بفهمم امیدوارم این اشکالات درست بشه . با تشکر از سایت خوبتان.

 • علی
  2 سال پیش

  این یک شروع است و قطعا برای اکثر افراد خوشایند نیست.بگذارید فیزیک را مثال بزنم.فکر کنید در فیزیک کلمات اینجوری بود چگالی بجای دنسیتی؛ذوب بجای ملتینگ؛جرم به جای مس؛دماسنج به جای ترمامیتر و گراویتیشنال به جای گرانش خوب الان شاید برای شما خیلی خوشایند نمی شود که کلمات را اینجوری تلفظ کنید.مثلا به جای اینکه بگید فشار پیمانه ای رو محسابه کنید بگید گاژ پرشر رو محاسبه کنید.
  با گذشت زمان همه چیز عادی میشود. و همیشه همین طور بوده که همه در برابر تغییر مقاومت نشان دهند. الان باید از زحمات پروفسور حسابی در فرهنگستان زبان شکرگزار باشیم که چنین تغییراتی را در کلمات فیزیک انجام داد کسی که بیشتر عمر خود را در فرانسه، آمریکا تحصیل کرد اما میدانست که استفاده از کلمات ملی ارزش والاتری دارد به جای استفاده از کلمات بدون مفهوم انگلیسی.
  خود انگلیسی ها هم برای این کلمات مثل فرهنگستان ما اسم گذاشته اند یعنی گلومرول برای اونا حکم کلافک برای ما رو داره. اونا هم همینطور کلمات در کنار هم قرار داده اند و کلمه ای را ساخته اند. شاید اگر به آنها بگوییم به جای گلومرول بگویید کلافک شاید بیشتر خوششان بیاید چون کلمه برایشان کلاسیک تر است چون معنی اش را نمی فهمند برای ما هم همینطور. اگر هر کشوری اینطور در برابر زبان ملی اش می ایستاد الان تمام زبان های جهان نابود میشدند و همه فقط انگلیسی حرف می زدند.
  بیایید کمی مهربان تر باشیم. یادگیری سی چهل کلمه جدید که اینقدر جنجال ندارد هر دوتا را یاد بگیر.

  • 2 سال پیش

   تشکر از نظرتون مقایسه ارزشمندی بود طبیعی هست که اصطکاک در برابر هر تغییری چه خوب چه بد ایجاد بشه با اینکه شاید بسیاری از دوستان بخاطر اصطکاک مخالف باشند اما برخی دیگر از دوستان هم موضوع رو طور دیگه ای ارزیابی می کنند.
   البته هر دو دیدگاه محترمه امیدوارم توی هر زمینه ای بتونیم با دیدگاه های همدیگه کنار بیایم.
   فارسی سازی زیست شناسی دوازدهم مثل زیست یازدهم و زیست دهم چه خوب چه بد در حال حاضر انجام شده و بهترین راه در زمان حال همونطور که گفتید کنار امدن با تغییرات هست چون اعتراضات ثمره ای نداشته.
   منتظر تحلیل های دیگتون توی بقیه مطالب سایت هستیم.

 • دانش آموز سابق دانشجو الان
  2 سال پیش

  فصل اول این کتاب را دیدم واقعا خیلی بد توضیح داده و کلا گنگ است من این فصل اول این کتابو زیست دوازدهم سال 94 پاس کردم و رفتم دا نشگاه واقعا کتاب زیست ما درسته واقعا سنگین بود اما خیلی قشنگ توضیح داده بود مثلا انواعRNA ها دوران ما خیلی بهتر توضیح داده بود و درکل زیست الان خیلی مسخره شده من اینو زیست نمیدونم و دلم برای بچه های این دوره میسوزه چون یه سری چیز مسخره باید حفظ کنن بعد با این کارا دانش آموزا به مشکل میخورن و سوادشون کمتره الان مثلا تو دانشگاه بخوای درس میکروبیولوژی مواد را پاس کنی راجب قارچ ها و غیره هست که تو زیست دوازده بخش قارچ ها حذف شده یعنی دانش آموز نمیدونه قارچ چیه انواعش وغیره .
  امیدوارم دانش آموزا همتون اون رشته ای که دوست دارین را قبول شین ولی پیشنهاد میکنم بعد از کنکور که دادین زیست دوم و سوم و پیش دانشگاهی را که برای دوره قبول بوده نگاه کنید که اطلاعاتتان بیشتر شه که به مشکل نخورید موفق باشین

 • دانش آموز سابق دانشجو الان
  2 سال پیش

  واقعا کار اشتباهی است که برداشتن کلمات علمی را فارسی کردن به دانش آموزا حق میدم عصبانی باشن از این موضوع تو دانشگاه همون کلمات علمی را ما استفاده میکنیم مثلا تا حالا تو جزوه و کتاب هام ندیدم به سلول بگن یاخته واقعا قانون مسخره ای هست بعد درضمن زیست دهم تا دوازده هم خیلی مسخره شده خدا را شکر تو دوره من این اتفاق نیافتاد الان بیشتر ژنتیک حذف شده یا مثلا درباره قارچ شناسی یا گیاهان و ویروس چیزی ندیدم خدا را شکر سال 94 که دبیرستانم تموم شد این واژه های مسخره فارسی نبود امیدوارم هرچه زود تر مشکل شما دانش آموزای عزیز حل بشه و در آخر با این تغییرات زیاد زیست دانش آموز بیاد دانشگاه به مشکل میخوره الان رشته من مهندسی صنایع غذایی و یکی از درسای تخصصی ما بیولوژی و میکروبیولوژی پایه و مواده واقعا دانش آموز به مشکل میخوره بیاد دانشگاه با این همه تغییرات مخصوصا اونایی که میخوان زیست شناسی بخونن تو دانشگاه حالا با هر گرایشی.

 • هومن
  2 سال پیش

  این که عده ای به دلیل عدم آگاهی یا بیسوادی، نسبت به کلمات فارسی سازی شده اعتراض میکنند و به تمسخر می‌گیرند دلیل به توقف این فرایند نمی‌شود.! در جواب به اعتراضات نسبت به فارسی سازی اصطلاحات باید عرض کنم که اولا اگر کتب آموزشی زیست شناسی در کشورهای اروپایی غیر انگلیسی زبان خصوصا آلمان رو بررسی کنین میبینین که اون ها هم اقدام به معادل سازی این عبارات میکنند و یک امر طبیعی در تمام دنیاست و اعتراض نسبت به آن عملا تاثیری نداشته و فقط نشان دهنده سطح پایین آگاهی این افراد می‌باشد.دوما معادل سازی اصطلاحات از طرف افراد برجسته و سردبیران آموزش عالی کشور حمایت می‌شود حتی پیشنهاد خود آنها بوده و سوما معادلسازی عبارات دلبخواه مولفان کتاب زیست شناسی نبوده بلکه دستوری از طرف آموزش و پرورش و نهادهای آموزش عالی کشور می‌باشد.

  • 2 سال پیش

   تشکر از دیدگاه ارزشمند شما

 • کیوان
  2 سال پیش

  با عرض سلام و خسته نباشید ، جزوات بقیه فصل ها کی آماده میشن؟

  • 2 سال پیش

   با سلام دوست عزیز در حال حاضر جزوات فصل های مختلف توسط دبیر های مختلف در حال طراحی هست.
   هر زمان که ساخت هر جزوه ای به اتمام برسه تیم کلاس ما اون رو سریعا منتشر می کنه
   با توجه به اینکه جزوات رو دبیر ها میسازند نه تیم تحریریه کلاس ما ، نمیتونیم تاریخ دقیقی رو بهتون اعلام کنیم.

 • ss
  2 سال پیش

  آخه من نمیدونم این تیمی که نشستن معادل سازی کردن چیزی از زیست شناسی و بیولوژی میدونن؟
  شما برو به یه دکتر بگو “اِپی گِلوت” فارسیش میشه “برچاکنای” ، حکم طبابتش رو ریز ریز میکنه میریزه دور.
  بعضیا فک میکنن هر چی رو فارسی کنن افتخار داره.
  تا نادان در جهان است مفلس در امان است …

 • mk
  2 سال پیش

  سلام من کتاب رودانلود کردم امابازنمیشه باکدوم برنامه هابایدبازش کنم

  • 2 سال پیش

   فایل های کتب همه pdf هست کافیه که اونها رو با یک برنامه pdf reader باز کنید

 • امیر
  2 سال پیش

  بابا پدرمونو با این فارسی سازی در اوردن این اقای حداد عادل خودشو مسخره کرده اومده اصطلاحات دانشگاهیو فارسی کرده واقعا که ما به جای اینکه به یاد گرفتن زیست شناسی فکر کنیم میشنیم اراجیف این اقا رو یاد بگیریم باید از اصطلاحات علمی استفاده شه

 • هاله.ت
  2 سال پیش

  به نظر من واقعا کار بی اساسیه اخه این چیه دیگه زنای یا دنای توروخدا چرا مارو کردن موش ازمایشگاهی هرچی دوست داشتن می نویسند ما چند وقته زیستو با نام های خودش خوندیم اخه این یعنی چی بخدا تا اینارو یاد گرفتیم مردیم الان اتوماتیک وار مغزمون یاخته رو میبینه سلول میخونیم

 • ناصر
  2 سال پیش

  خواهشا به اطلاع مسئولین برسانید کلمات لاتین را برگردانند و کلمات مسخره را کنار بگذارند.در غیر این صورت هم معلم و هم دانش آموز سردر گم میشوند. باتشکر

 • نیما
  2 سال پیش

  خدایا نه تنها به وزارت آموزش و پرورش بلکه به تمام وزرا عقل عنایت فرما
  آمین:|

 • امید
  2 سال پیش

  سلام ببخشید سوالای کنکور بیشتر از این کتابه؟

  • 2 سال پیش

   هرسه پایه میزان تاثیر یکسان دارند.

 • sadaf
  2 سال پیش

  این اصلاحات فارسی برای درس زیست خیلی مسخرن???اخه معنی نمیده تصلن

 • مهدیه
  2 سال پیش

  سلام دستتون درد نکنه و خسته نباشید . برای دریافت جزوات اموزشی ک نوشتید من ایمیلم رو وارد میکنم ولی هیچ اتفاقی نمی افته. چکار باید بکنم . راهنمایی لطفا

  • 2 سال پیش

   بعد از وارد کردن ایمیل در کادر مربوطه روی دکمه زیرش کلیک کنید اگه ایمیل رو درست وارد کرده باشید بدون هیچ مشکلی ثبت میشه

 • علی
  2 سال پیش

  خدا پدرشون رو بیامرزه که این سوالای محاسباتی رو ممنوع کردن.مرگم بود اینا

 • علی
  2 سال پیش

  سلام
  اقا یکی به این دانشمندایی که ایک کلمات رو به فارسی تبدیل کردن بگه که حداقل تو تستا با این کلامات بازی نکنن مثلا تو بعضی تستا ی گزینه نوشته پروفار گزینه بعدی نوشته پس چهر.
  اصن ی وعضیهههه

 • فائزه
  2 سال پیش

  سلام،درمورد فارسی سازی کلمات نظر من هم مطابق بانظر بقیس،یعنی این کلمات لاتین کلمات بین المللی هستن که هیچ جای دنیا حتی نژادپرست ترین کشور ها هم این کاررو نمیکنن اگر واقعا مسئولین به فکر زبان فارسی هستن باید این مشکل رو ازریشه حل کنن،اعتراض من بیشتر درمورد فقل سلولی بود که توی کتاب نظام قدیم وجود داشت اما برای ما حذف شد سلول پایه ای ترین عضو بدن ومهم ترین قسمت توی زیست شنایه بعد ما باید درمورد همه چی بخونیم واصلا ندونیم واسه چی ماهیچه کند میتوکندری بیشتری داره یا اگر مینویسید ویتامین cبعداز کمکم به انقباض ماهیچه به شبکه آندوپلاسمی برمیگرده خب حداقل باید بدونیم شبکه آندوپلاسیمی چی هست،واقعا برای مشکل روحی وروانیه کسی که این پیشنهاد رو داد فکری اساسی کرد،ممنون از لطف وتوجه شما

  • 2 سال پیش

   مسئولین مربوطه که امسال کاری نکردن ، ای کاش حد اقل سایت بعد این مشکل در زیست شناسی پایه دوازدهم تجربی حل بشه

 • maryam
  2 سال پیش

  معادل سازی کلمات زیست واقعا کار اشتباهیه …
  به علت اینکه علم یک چیز جهانیه و یه سری از کلمات در علم جهان یکسان استفاده میشه
  چرا دانش اموز باید کلمات فارسی رو یاد بگیره بعدا داخل دانشگاه دوباره از کلمات اصلی استفاده کنه ؟؟
  با این کار متاسفانه دانش اموز بی سواد بار میاد و زمانی که وارد دانشگاه میشه متوجه نمیشه که این کلمات چیه چون مجبوره برای کنکور کلمات فارسی رو به سختی یاد بگیره و شیوه یک دوباره کاریو ایجاد میکنه ….
  نه فقط درس زیست بلکه سایر درس ها هم یکسری تغیرات داشتند که برای اساتید بازهم دوباره کاری شده
  بعضی از سوالات و مباحث از کتاب های تخصصی حذف شده اما در سوالات ازمون ازمایشی و حتی کنکور احتمال سوال طرح کردنش وجود داره ….

 • سایه
  2 سال پیش

  سلام ساییتون حرف نداره
  تو کنکور معادل فارسی کلمات میاد تا فقط از واژه های بین المللی استفاده میشه!؟

  • 2 سال پیش

   با تشکر از لطف شما امیدواریم بتونیم رضایت شما رو حفظ کنیم
   اطلاعات کاملی در این زمینه نداریم چون کنکوری با نظام جدید برگزار نشده اما احتمال میره که هر دو رو بیارن مثلا فارسی رو بیارن و انگلیسی رو در پرانتز کنارش بنویسن با بلعکس

 • مریم
  2 سال پیش

  اول تشکر میکنم از شما و بعدش میگم شما خودتون راضی این مآ انقدر سختی بکشیم!!؟به جای اینکه بیاین از حجم استرس بچه های کنکوری کم کنین ب بدبختی هامون اضافه میکنین؟؟تو هیچ جای دنیا اینقدر بچه ها استرس کنکور رو ندارن حالا جو کشور عزیز ما اینطوره بحثی نیست چون طبق معمول نمیشه کاری کرد اما این لغت ها چیه؟؟؟ما 11 ساله داریم ب سلول میگیم سلول علم و همه چی و همه جا با این اسم ها این کلمه هارو میشناسن حالا یاخته رو از کجا آوردین برا من سواله جای این داستانا ی سری چیزا رو درست کنین ک ب نفع مردم باشه ک ب پیشرفتمون کمک شه مرسی از سایت خوبتان

 • fati
  2 سال پیش

  بنظرم این فارسی سازی کار اشتباهیه چون گاهی وقتا معنی اون کلمه وقتی ب فارسی ترجمع میشه اصن زمین تا اسمون باهم فرق دارن. کاش برمیداشتن اینو.ما تا بیایم فارسیاشم حفظ کنیم مطلب از دسمون میره

 • فائزه
  2 سال پیش

  به نظرم تنها کار خوبی که در حقمون کردن این بود که مسائل عددی مربوط به فصل اول و بقیه فصل هارو حذف کردن . اینطوری خیلی بهتر شد .
  از این بابت واقعا ممنون هستیم 🙂

 • رضا
  2 سال پیش

  سلام به شما دوستان گرامی و دبیران محترم من خودم به عنوان یه دانش اموز معتقدم که این مسئله زیاد مشکلی نداره و من خیلی راحت خدا رو شکر باهاش کنار اومدم جسارت نباشه شایدم اشتباه بگم ولی شاید شما دارید بزرگ نمایی میکنید سرجمع ۲۰۰ تاکلمه هم که حدودا باشه در مقابل توانایی های مغز هیچه فکر کنیم داریم عربی یا انگلیسی حفظ میکنیم از مدیر محترم سایت می خواهم که نظر من رو نشر بدید چون احساس کردم به گونه ای مستبدانه دارید فقط کسایی رو که مخالفن میزارید ممنون.

  • 2 سال پیش

   حدس شما اشتباه هست دوست عزیز
   ما همه نظراتی که مشکل اخلاقی ندارن رو منتشر میکنیم و ارتباط خاصی با ناشر یا ناشرین کتاب و تیم تالیف نداریم و اصلاح شدن یا نشدنش هم روی عملکرد تیم ما تاثیر خاصی نداره که بخواهیم از طرز فکر خاصی حمایت کنیم
   اگر جایی هم در پاسخ به نظری با اون همدهی می کنیم یا حمایت میکنیم صرفا جهت حمایت دانش آموز یا دبیر هست که دارن زمانشون رو در این مسیر می گذارند.
   نظر شما هم در مورد فارسی سازی کاملا محترمه. دوستان هر کدوم می توانند نظر خودشون را بیان کنند.
   در پایان اگه سوال خاصی دارید می توانید از تیم کلاس ما بپرسید خوشحال می شیم که بتونیم به شما و بقیه دوستان با پاسخ به سوالات و دغدغه هاتون در مورد زیست شناسی پایه دوازدهم تجربی کمکی کرده باشیم.

 • مجید
  2 سال پیش

  کلا کتابهای نظام جدید از مشکل گذشته است یک معظله است چالشیست که خیلی زود تبعاتش دامن جامعه را خواهد گرفت کتابهایی با مطالبی مبهم ،سطحی،فشرده ،حفظی واز همه بدتر که یک فاجعه علمیست فارسی کردن واژه های علمی .

 • فروز
  2 سال پیش

  با سلام و احترام
  من دیپلم نظام جدید قدیم را دارم (دیپلم سال 1380) و بعد از سالها برگشتم ایران و سال دیگه کنکور 98 را میخام بدم. میخاستم ببینم من امکان انتخاب بین کنکورها را دارم؟ یعنی اگه بخام میتونم کنکور نظام جدید بدم؟ ممنون

  • 2 سال پیش

   سلام دوست عزیز اطلاعات کاملی در این زمینه نتوانستیم پیدا کنیم
   احتمالا بشه

 • دانش آموز
  2 سال پیش

  اینکه فارسی سازی اشتباهه رو همه میدونیم ولی کاش بجای انتظار برای حرکت مسئولین بی تحرک یه عزم جدی راه بندازیم و دبیرای محترم به هیچ وجه تو امتحاناشون و امتحانات سراسری از واژه های فارسی استفاده نکنند و کاش مسئولین آزمونها هم همین کارو بکنن تا کم کم این واژه خود به خود حذف بشن… راستی زیست دوازدهم اصلا گیاهی نداره؟؟

  • 2 سال پیش

   گیاهی هم داره اما نه به اون صورت که توی کتاب یازدهم فصل جداگانه داشته باشه..
   مثلا فتوسنتر گیاهان در این کتاب هست

 • ناشناس دبیر
  2 سال پیش

  مدیرمحترم سایت آیا دیدگاه ها ونظرات فقط دل نوشته است ؟چه فایده ؟خب برای خودمون هم بنویسیم بد نیست؟ولی آیا این نظرات را مسئولین می بیینند ؟

  • 2 سال پیش

   مسئولین اگه قصد دیدن داشتند تا الان فهمیده بودند نیازی نبود سایت های مختلف سر بزنن قصد ویرایش ندارند انگار.
   نظرات بیشتر نظرات و پیشنهادات دانش اموزان و دبیران هست.

 • فاطمه سادات
  2 سال پیش

  اینقدر نوشتند ونوشتنداینقدر اعتراض به حق ومنطقی ،هر عقل سلیمی این را می فهمد متاسفانه این عقل به اندازه یک جویی تو کله فرهنگستانی ها نبوده ونیست ونخواهد بود امید نداشته باشید جناب سعدی علیه الرحمه چندین قرن پیش فرمود :نرود میخ آهنی در سنگ ،اینها گربه چهارچنگولی هستند می گویند مرغ یک پاداره ،اینهامانند کسی هستند که در قایق نشستند وآن را سوراخ می کنند ومی گویند ما فقط قسمت مربوط به خودمون را سوراخ کردیم افسوس که قایق باهمه غرق می شود این تهی مغزها تیشه به ریشه می زنند هرچند که بگویند ماکه بچه هامون خارجند انگلیسی هم صحبت می کنند خیالمون راحته مشکل مردم مشکل خودشونه هی این همون قایقه هست که الان عاقبتش را نمی بینند.چی بگیم

 • عاطفه138041
  2 سال پیش

  سلام . تو کنکور هر دو معادل رو میدن؟

  • 2 سال پیش

   سوالتون رو متوجه نشدم دوست عزیز با توضیحات بیشتر بپرسید سعی میکنم پاسخ مناسب رو بدم

 • عاطفه138041
  2 سال پیش

  سلام .مممنون از سایت خوبتون.
  یه سوال….اگه کسی بخواد دبیری زیست شناسی بخونه رتبش چند باید باشه؟و حداقل درصدش چی؟

 • یه دوازدهمی
  2 سال پیش

  برای ما که دیگه آخر راهیم و توی دانشگاه باید دوباره انگلیسی بخونیم فارسی می کنند اونم فارسی های عجیب و غریب که معلوم نیست چه معنی دارند اون وقت یه دانش آموز چهارم دبستانی توی علومشون سلول می خونن خب این چه انصافیه.؟ فارسی سازی خوبه برای کشور چون زبان خود مردمه اما باید اصل رو چسبید نه راه های فرعی رو.

 • Adses
  2 سال پیش

  به نظر من فارسی سازی خیلی اشتباه هستش. هم کار ما دانش آموزا بیشتر میشه و هم اینکه بیشتر اصطلاحات بصورت اشتباه معنی میشه…

  ممنون از سایتتون…

  • 2 سال پیش

   ما هم از همکاری شما ممنونیم

 • درسا
  2 سال پیش

  زيست دوازدهم چقدر نسبت به دهم و يازدهم سنگين شده!!!

 • فرناز
  2 سال پیش

  در گزینه 6 داخل متنی که نوشتید عالی غلطه و آلی درسته.

  • 2 سال پیش

   وای ! عجب سوتی خفنی دادیم:)
   مرسی که گفتید
   اصلاح شد
   مشکل دیگه اگه دیدید خوشحال میشیم اطلاع رسانی کنید

 • محمد
  2 سال پیش

  سلام واقعا متاسفم واس نویسنده این کتاب با مدرک کاغذی یا دکتران کاغذی بگیم بهتره با ساختار و کلمات این کتاب دوتا ادم بیسواد این کتاب رو طرح میکردن بهتر از دکتران کاغذی بود حداقل چند نمونه از میکروبیولوژی یا باکتری شناسی ویروس یا قارچ شناسی در فصل های زیست دوازدهم طرح میکردید که حداقل دانش اموز بیسواد نره بالا و پزشک بشه

  متاسفم برای وزیر وزرای اموزش و پرورش

  شرم اوره ولی نمیدونم چرا اینا به خودشون هیچی رو نمیگیرن
  خاک

  • 2 سال پیش

   با این موج شدید نارضایتی و اعتراضات شدیدی که راه افتاده امید واریم کتاب زیست دوازدهم از جنبه های مختلف اصلاح بشه هرچند احتمال اینکه مثل کتب سابق به همین سبک نسخه نهایی بیاد کم نیست.
   ممنون از شرکتتون در بحث

 • فاطمه
  2 سال پیش

  سلام من یک دانش آموز هستم و کاملن مخالف تغییر واژه ها هستم واژه هایی که ما قبل از این یاد می گرفتیم کاملن علمی هستن و ما با یاد گرفتن واژه های معادل در دانشگاه دچار مشکل می شیم با اساتیدی که خوشبختانه یا بدبختانه لای کتاب پایه رو باز نکردن ببینن توش چه خبره یاد گرفتن اسامی جدید دانش آموز رو سردرگم می کنه و از اونجایی که معادل مناسبی هم انتخاب نشده دانش آموز بیشتر گیج میشه. دانش آموزی که سال ها به میتوکندری گفته میتوکندری چطور یکدفعه اون رو به راااااااااکیزه تغییر بده؟؟؟؟من هم به نوبه ی خودم خواستار تغیرر واژه ها به زبان علمیشون هستم

 • س
  2 سال پیش

  سلام من یک دانش اموزم خطاب به اون دبیری که گفته به دانش اموزام گفتم معادل فارسی رو خط بزنه شما به اخرش فکر کردین که ممکنه تو کنکور 98 معادل فارسی بیارن و دانش اموزاتون نتونن جواب بدن؟؟

 • علی
  2 سال پیش

  سلام به نظر من فارسی ستزی واقعا کار مزخرفیه به جای توجه به فارسی سازی کتاب ها لطفا اشکالات کتاب رو تصحیح کنن کلمات علمی هر گز فارسی نمیشوند ونخواهند شد و هیچ زبانی کامل نیس مخصوصا زبان فارسی

 • حمیدرضا
  2 سال پیش

  فارسی سازی کلمات زیست دهم تا دوازدهم واقعا کار اشتباهی بود طوری که از خوندن زیست سرد شدیم چون یه دفعه همه رو عوض کردن و واقعا سخت بود اگه میخوان اینکارو کنن از ابتدایی برا بچه ها شروع میکردن نه یه دفعه از دبیرستان

 • فرمانده
  2 سال پیش

  به نظر من هم فارسی سازی اصلن کار جالبی نیست چون هم دبیرارو گیج میکنه هم دانش آموزو و من فکر میکنم اگر این بچه ها که با فارسی سازی میان بالا تو دانشگاه بخان کتاب های سطح بالاتری رو مطالعه کنن به مشکل میخورن

 • tayebeh gh
  2 سال پیش

  هنوز کتاب اصلی نیومده بیرون . برای اشکالات قضاوت کردن زود هستش . بتظر من اگر بجه ها علاقه ای بخوندن مطالب کتاب اوتم بصورت صحیح دارن کتاب از کلاسیک تا ژنومیک دکتر اکرمی رو نگاه کنن . این کتاب واقعا میتونه امسال و حتی در دانشگاه به دردشون بخوره . البته نباید زیاد وارد جزییات شد در حد مقدمه فعلا براشون کفایت میکنه.

  • 2 سال پیش

   تشکر از نظر متفاوتتون 🙂

 • فرحناز گودرزی
  2 سال پیش

  سلام .کاش یکی دلش بسوزه واین واژهای مشکل ساز را برداره .بابا این دانش اموزها سال دیگه با واژه های لاتین باید اشنا بشن چرا اینقد سخت کردید این واژه هایی است که برای من دبیر زیست بیزاری است .میخواهم تدریس کنم عاشقانه این واژه ها دست ذهنم را بسته ترا خدا بدارید این واژه ها را .

 • دبیرزیست
  2 سال پیش

  با سلام،وقعا کسی متوجه نمیشه منظور اقایونی که در فرهنگستان لغت هستن چیه ،مثلا نام های علمی را برداشتن که درهمه جای دنیا معمول و|آشناست وواژگانی بی معنا که اگر هم معنایی داشته باشند فقط داخلی است ومحدود یعنی تا چند سال اینده دانش آموزان ما فقط در سطح داخل دانشی خواهند داشت این خود نوعی عقب ماندگی است …

 • rohola
  2 سال پیش

  سلام، بله من با همه دوستان موافقم
  خود من نهمم و تو کتاب ریاضی و علوم تجربی خیلی از کلمات علمی رو به کلمات بی معنی فارسی تبدیل کردن که مثلا ،ارزش زبان فارسی حفظ بشه برای مثال کلمه یوکاریت رو تو علوم تبدیل کدن به هوهسته ای!!!!!؟؟

  • 2 سال پیش

   هوهسته ای؟ 🙂 چه کارا میکننا

  • آنا
   1 سال پیش

   من دکترای زیست شناسی ام و حتی نمیدونم این هوهسته ای تلفظش چطوری هست اصلا

 • hamid
  2 سال پیش

  توی این دنیای بروز و علاوه بر اون گندایی ک تو اموزش کشور بالا اومده نیازی به حفظ لغات فارسی بیخود و مزخرف توی زیست شناسی یا هر درسی نیست و نخواهد بود

 • delaram
  2 سال پیش

  خداییش گند کاریه بزرگیه این فارسی کردن چرا یکی به نظرات اهمیت نمیده که این فارسیارو حذف کنن

 • tayebeh gh
  2 سال پیش

  من دبیر زیست شناسی هستم .
  در صفحه پنج تصویر دی ان ای و آر ان ای اومده . ما در ساختار دی ان ای به صورت معمول باز یوراسیل نداریم که در تصویر هم نیومده اما در ساختار تک رشته آر ان ای باز یوراسیل هست و باز تیمین رو نداریم دوست عزیز

  • 2 سال پیش

   تشکر از همکاری شما دبیر گرامی.
   در تیم کلاس ما دبیر زیست نداریم اما میتونید نظر “زینب” و “فاطیما” که دقیقا حول همین موضوع در این صفحه ارسال شده را بخوانید احتمالا بتونه بهتون کمک کنه.
   با این حال ممکنه نکته ای که عرض کردید یکی از اشتباهات کتاب زیست دوازدهم باشه

 • Frank
  2 سال پیش

  از اينكه پي دي اف كتاب رو تو سايتتوون قرار داريد واقعا ممنونيم ولي خب در مورد فارسي سازي???‍♂️ نظر همه منفيع? و واقعا يه موضوع رو مخه??

 • محمد جواد
  2 سال پیش

  ما دوازدهمی ها مثل موش ازمایشگاهی هستیم کلا داغونیم نه معلومه کنکورمون چطوریه. ن معلومه چه بلایی سرمون بیاد. هر روزم که یه بحثی میکنن واسه ساعت کلاسا

  ولی خو چاره ای نیست جز درس خوندن

  تشکر میکنم از سایتتون که حداقل مارو با بخشی از چیزی که قراره سرمون بیاد اشنا کرد. هر چند بازم معلوم نیست همین باشه. نباشه اصن چی باشه?

  • 2 سال پیش

   تشکر از کامنتی که گذاشتید.
   🙂 دقیقا همینه ، راهی غیر از درس خوندن نداریم
   ان شاالله بتونیم بیشتر آشناتون کنیم با این بلایا:) یا حداقل این مشکلات برطرف بشه که نیازی به این بحثا نباشه.

 • دبیر
  2 سال پیش

  بنده به عنوان دبیر به دانش آموزام گفتم اصطلاحات فارسی
  را از کتابشون خط بزنن.چون این اصطلاحات فارسی ذهن دانش آموزان را به هم میریزه.

  • 2 سال پیش

   واقعا خیلی عذاب اوره معادل های فارسی که برای خیلی از کلمات اورده شده ، ای کاش راه بهتری هم وجود داشت…
   ممنون از این که نظرتون در مورد کتاب زیست شناسی 3 را با کلاس ما در میان گذاشتید.

 • فرانک
  2 سال پیش

  سلام من دانشجوی مهندسی پزشکیم میخوام امسال کنکور تحربی شرکت کنم زیست پیش دانشگاهی رو دارم باید همونو بخونم واسه کنکور یا زیست دوازدهم رو

  • 2 سال پیش

   با سلام دوست عزیز تحقیقاتی که در این زمینه انجام دادیم نتیجه خاصی در پی نداشت و در این زمان که دارم این پاسخ رو مینویسم گویا مشخص نیست اما اونچه احتمال میره اینه که بتونید طبق نظام قدیم کنکور شرکت کنید.
   با این حال این نکته رو در نظر بگیرید که از سال ۹۹ فقط یک کنکور و اون هم نظام جدید طرح خواهد شد.
   در حال حاضر اطلاعات در دست در مورد کنکور ۹۸ بسیار کمه.
   با این حال توصیه میکنم فعلا مباحث مشترک رو مطالعه کنید تا تکلیف کنکوری ها به صورت واضح مشخص بشه. چون در بعضی مباحث کتاب ها چندان تغییر زیادی نداشتند.

 • md
  2 سال پیش

  واقعا کتاب های نظام جدیدش اسمش نزاریم زیست شناسی چون ژنتیک خیلی ضعیفه دانش آموز بی سواد میفرسته بشه پزشک بعد میکروبیلوژی نداره این کتاب اصلا اسمش زیست شناسی نیست اسمش بهتره بزاریم بدن انسان تعجم یعنی ما کسی جز آقای فخریان نداشتیم کتاب بنویسه واقعا گند زده با این نوشتن کتاب زیست شناسی کلی ایراد من میتونم ازش بنویسم با چه جراتی میکروبیلوژی و ژنتیک افتضاح نوشتی آقای فخریان ضربه به علم کشوره این کتاب

  • 2 سال پیش

   این کتاب همانطور که دوستان اشاره کردن پر از اشکالات هست امیدواریم که تیم تالیف حتما به حجمه اعتراضات وارده بر کتاب پاسخ درستی بدهند و این کتاب رو در نسخه نهایی تصحیح کنند تا حداقل دانش آموزانی که سال های گذشته رو با کتاب هایی پر از اشتباه سر کرده اند امسال کتابی نسبتا بهتر داشته باشند. و ای کاش که اتفاقات سال قبل تکرار نشه !
   دوست عزیز لطفا اشتباهاتی که در این نسخه از کتاب پیدا کردید برای ما بفرستید تا بتوانیم سهمی در اصلاح و کمک به بهبود کتاب زیست دوازدهم داشته باشیم

 • فاطیما
  2 سال پیش

  سلام زینب جان .درسته در RNA یوراسیل وجود نداره .شکل صفحه ی 5 هم DNAرو نشان داده ( شکل سمت چپ )که دو رشته ای هست و هم RNAرو نشان داده (شکل سمت راست )که تک رشته ایه اما تا خوردگی داره. در DNA به جای یوراسیل تیمین وجود داره.البته شکل شماتیک انها شبیه هم است .

  • 2 سال پیش

   ممنون از اینکه در کمک به اعضای سایت مشارکت دارید
   امیدواریم ما هم بتونیم در مشکلات به شما کمک کنیم

 • ح.د
  2 سال پیش

  سلام
  متشکر از سایت خوبتون
  به نظر من کار جالبی نیست
  چون همین دانش آموزان در آینده و در مقاطع تحصیلی بالاتر برای مطالعه مقالات بین المللی و روز دنیا که به زبان انگلیسی هست غالباً با واژه های انگلیسی سر و کار خواهند داشت نه فارسی
  یکسری از مسئولین هم که دغدغه تهاجم فرهنگی دارند، اصلاً کارشناسی به این موضوع نگاه نکرده اند و به نظر من انرژی زیادی از دانش آموزان سر این مسئله هدر خواهد رفت.

  • 2 سال پیش

   تشکر از حضورتون
   دیدگاه جالبیه ، تیم کلاس ما هم دید مشابهی داره
   چه اصراری هست که یک پزشک به جای هیپوتالاموس از زیر نهنج استفاده کنه مثلا.

 • زينب
  2 سال پیش

  سلام يه سوال داشتم تو پيش نويس صفحه ٤گفته يوراسيل براي dna نيست ولي صفحه٥ شكل٥ تو ساختارش يوراسيلو داره الان كدوم درسته

  • 2 سال پیش

   ممنون از اطلاع رسانی تون.
   فعلا در تیم ‘کلاس ما’ دبیر زیست نداریم که این مشکل رو بررسی کنیم.
   ممکنه اونچه که شما عرض کردید یکی از اشتباهات کتاب زیست دوازدهم باشه.

   این مقاله مربوط به بررسی کلی این کتاب هست شاید در آینده اصلاحیه ای برای این کتاب منتشر کردیم.

   مشکل دیگه ای هم دیگه توی کتاب زیست به چشمتون خورده؟ می تونید با ما به اشتراک بزارید تا در اصلاح کتاب سهیم باشید.

  • nima
   2 سال پیش

   باز یوراسیل توی RNA به جای تیمین با آدنین جفت میشه .

  • حسین
   2 سال پیش

   باز یوراسیل U در ساختار RNA به کار می ره حمتا شکل اشتباهه

 • زینب
  2 سال پیش

  سلام به نظر من فارسی سازی واقعا کار اشتباهیه من خودم شخصا یک واژه رو هم به فارسی حفظ نکردم بابت گذاشتن پیش نویس کتاب ممنونم به نظرم بد نیست فقط فصل اخر هیچ ربطی نداره به بقیه و نبود بهتر بود چون ژنتیک برای 6 ماه زیادم هست

  • M
   1 سال پیش

   واقعا دیگه دارن گندمیزنن به همه چی
   لعنتیا مگه اینده بچه ها شوخی یا بازی که هرکی هرسال میاد یه کاری میکنه لعنتتتتتت به همتون لعنت

 • مرضیه کشاورزی
  2 سال پیش

  سلام
  اینکه فارسی سازی نیست دقیقا یک فاجعه در علم دارید بوجود میارید که نقص در سواد این افراد هست
  DNA یک واژه خلاصه شده علمی هست کی به یک مشت بی سواد که جدیده بیشتر ازمشت شدن اجازه داده یهش بگن دنا
  کاش بعضی از آدما بازنشست میشدن تا بیشتر از این گند نزدن

  • 2 سال پیش

   دوست عزیز کتاب رو ما ننوشتیم فعل اولتون دوم شخصه چرا! 🙂
   ممنون از نظرتون امیدواریم این اعتراضات حد اقل یه نتیجه ای داشته باشه

 • Am
  2 سال پیش

  سلام من خودم دانش آموز هستم و واقعا اینکه مجبوریم دوتا کلمه(فارسی و انگلیسی)را حفظ بکنیم خیلی سخته و آدمم گیج میشه لطفا این یکی از این معادل ها رو حذف کنید(هم توی کنکور و هم مدرسه)

 • مرضیه
  2 سال پیش

  واقعا عالی بود دستون درد نکنه

 • Yunes
  2 سال پیش

  عالی!!

 • Armin
  2 سال پیش

  با سلام و تشکر از pdf زیست ۳.

  والله ما دانش‌آموزان نظام جدید سختی کشیدیم و سختی خواهیم کشید به خاطر یکسری برنامه ریزی جاهلانه امورش و پرورش. و نمیدانم اخر قصه حاصل ما چه خواهد شد. امورش و پرورش کم برای ما دردسر نیاوردن نمونه اش (منصوب فرهنگستان) اخه یکی نیست بگه توی تمام کتاب های اموزشی هیچ وقت یک عبارتی که بین‌المللی هست و دارای هویت در بین جوامع جهانی هست را به عبارت فارسی برنمیگردانند… حیف ،حیف،
  فقط اینو میتونم بگم که (متاسفم) برای وزیران اموزش و پرورش و سیستمی بیخردانه که جلوی ماها گذاشتند.
  والسلام.

 • محمد حسن افکن پور
  2 سال پیش

  در مورد فارسی سازی روش بسیار نامناسب و بی اساسی است
  کتابی که قراره پر از اصطلاحات علمی باشه که بر گرفته از کتابای دانشگاهی و منابع مورد نیاز برای مطالعه بیشتر است معنی نداره که از واژه های بی اساس و بی ربط فارسی به جای واژه های معتبر و جاافتاده علمی استفاده بشه
  واژه هایی که مولف هم در کاربرد آن در بخش های مختلف کتاب دچار سر در گمی و اشتباه می شود

 • amir
  2 سال پیش

  خیلی دستتون درد نکنه واسه گذاشتن کتاب زیست 3.من میخواستم تو ایام تابستون همونطور که برای کنکور میخونم خودمو برای درسای دوازدهم اماده کنم.واقعا ممنون

  • 2 سال پیش

   ممنون از نظرتون . خوشحالیم که براتون مفید واقع شده..

 • صادق
  2 سال پیش

  ممنون از سایت خوبتون

  • سینا
   7 ماه پیش

   حالا من بازم لاتینارو حفظ میکنم ولی نمیدونم چرا قلمچی بیشتر از فارسیا استفاده میکنه و لاتینشو نمیده سره آزمون