دانلود PDF کتاب زیست دهم تجربی (سال تحصیلی 97-98)[جدید]

11 ماه پیش

کتاب زیست شناسی دهم تجربی

کتاب زیست شناسی پایه دهم کتاب تخصصی رشته علوم تجربی دهم است این کتاب با نام دیگر زیست(1) اولین کتاب از سری کتب زیست شناسی دوره دوم متوسطه است با تغییر سیستم آموزشی همانند بقیه کتب تخصصی دچار تغییرات بسیار شده است همانطور که از نام این کتاب پیداست در آن به موضاعات دستگاه های بدن انسان (بیولوژی جانوری) و ساختار های گیاهان (بیولوژی گیاهی) و… پرداخته شده است که به صورت pdf در ادامه این مطلب برای دانلود قرار گرفته است.

مروری بر کتاب زیست شناسی دهم

در این کتاب در ابتدا مفهوم زیست شناسی را می فهمید و سپس با مهم ترین دستگاه های بدن انسان و جانوران در فصل های مربوطه آشنا می شوید و در آخر در دو فصل به بررسی گیاهان و ساختار یاخته ای آنان می پردازید.

جلد کتاب زیست شناسی پایه دهم

جلد کتاب زیست شناسی پایه دهم

سرفصل های زیست دهم تجربی

خب زیست ۱ شامل فصل های زیر می باشد این کتاب ۱۱۷ صفحه و ۲۱ گفتار دارد.

 1. زیست شناسی دیروز، امروز و فردا
 2. گوارش و جذب مواد
 3. تبادلات گازی
 4. گردش مواد در بدن
 5. تنظیم اسمزی و دفع مواد زائد
 6. از یاخته تا گیاه
 7. جذب و انتقال مواد در گیاهان

مباحث زیست شناسی پایه دهم

خب اگه یک دانش آموز کلاس دهمی باشید حتما براتون سوال هست که در پایه جدید تحصیلیتون در کتاب زیست دهم چه مطالبی رو میخونید؟ چه مباحثی رو پشت سر میذارید و چالش های امسالتون با این کتاب چی هست.

خب اگه هر یک از سوالات بالا براتون پیش اومده نگران نباشید در ادامه به این مباحث می پردازیم.

فصل اول زیست 1

در این فصل به این موضوع می پردازیم که اصلا زیست شناسی چی هست؟ زیست نوین چه معنا داره و تا حالا این شاخه از علم تجربی چه کمک و خدمتی به انسان کرده است در واقع این فصل به نوعی برای شروع کتاب گرمتون میکنه!

فصل دوم زیست شناسی کلاس دهم

در این فصل موضوع اصلی دستگاه گوارش هست اما همینجا صبر کنید! چون شما با مفاهیم پایه زیست آشنایی کافی ندارید گفتار اول این فصل به آشنایی و بررسی انواع یاخته های جانوری ، بافت ها جانوری و کاربرد اونها می پردازد.

بعد از اون نوبت به این میرسه که با این مفهوم درگیر بشید که ساختار و علمکرد لوله گوارش به چه شکل هست ؟ چه لایه هایی لوله گوارش را تشکیل داده اند و چه بافت هایی در هر لایه وجود دارند.

سپس با فرآیند جذب مواد در گفتار ۳ از فصل دوم زیست دهم تجربی آشنا می شوید و یاد میگیرید که فعالیت دستگاه گوارش چگونه تنظیم می شود و در نهایت تنوع گوارش در جاندارن مختلف و انواع آن را در جانوران می بینید و این فصل پایان می یابد.

فصل سوم زیست شناسی ‍1

حالا وقتشه یه نفس بکشید! می دونید چه اتفاقی توی بدنتون افتاد؟ میدونید چه دستگاهی اکسیژن را وارد بدنتون میکند و چه دستگاهی کربن دی اکسید را خارج می کند؟ این فصل مربوط به همین موضوع هست.

گفتار اول به ساز و کار و فرآیند تنفسی در انسان مربوط می شود و گفتار دو و سه به ترتیب مرتبط با تهویه ششی و تنوع تبادلات گازی هستند.

فصل چهارم زیست دهم

اکسیژنی که وارد بدن شده باید به یاخته ها برسد تا زنده بمانند همچنین مواد دفعی باید از یاخته ها و بافت های بدن دور شوند و به اندام هایی برسند که این آلودگی را دفع میکند در ضمن مواد مغذی را فراموش نکنید! یاخته ها بدون مواد مغذی از جمله گلوگز زنده نمی مانند می دانید همه ی این حمل و نقل ها چطور انجام می شوند؟

توسط دستگاه گردش مواد در بدن! در گفتار اول این فصل به قلب مورد بررسی قرار میگیرد و خواهید دید که صدای های قلب هر کدام چطور تولید میشوند همچنین با دریچه ها و ساختار قلب آشنا می شوید همینطور با چرخه قلب و مفاهیمی همچون الکترو کاردیو گرافی و… آشنا می شوید.

حال نوبت رگ هاست! در گفتار ۲ به رگ ها می رسیم رگ ها یعنی ساختاری که سرتاسر بدن را به هم متصل میکنند و به نوعی جاده های حمل و نقلی بدن هستند در این فصل با ساختار رگ ها ، انواع آنها ، نبض ، نحوه تبادل مواد ، دستگاه لنفی و سازگار های تنظیم گردش مواد آشنا می شوید.

سپس در گفتار ۳ با خون که دستگاه حمل و نقل مواد است آشنا میشوید انواع یاخته های خونی ، ترکیبان آن و… را یاد میگیرید و در نهایت در گفتار آخر این فصل نیم نگاهی به دستگاه گردنش مواد در سایر جانوران خواهید داشت.

فصل پنجم زیست پایه دهم تجربی

در این فصل با تنظیم اسمزی و دفع مواد زائد آشنا می شوید و سپس با مفهوم هم ایستایی و اهمیت آن در بدن ، شرح ساختار کلیه ، نحوه ی تشکیل ادرار  و تخلیه آن مواجه خواهید شد.

در گفتار آخر این فصل هم مانند فصول قبل تنوع دستگاهی که مورد بررسی قرار گرفته در جانوران بررسی خواهد شد.

فصل ششم کتاب زیست 1

بالاخره از بحث جانوری جدا شده و به بحث گیاهی می رسیم این فصل و فصل بعد مربوط به گیاهان است این فصل ها عموما فصولی هستند که دانش آموزان ارتباط کمتری می توانند با آن برقرار کنند اما با این حال در کنکور بسیار سرنوشت ساز اند.

در گفتار یک به بررسی یاخته های گیاهی ، شناخت اجزای آن و تفاوت آن ها با یاخته های جانوری خواهید پرداخت سپس در گفتار ۲ سامانه های بافتی گیاهی و در بخش بعد ساختار های گیاهان را خواهید دید.

فصل هفتم زیست دهم

در نهایت به فصل آخر کتاب می رسید و نحوه تغذیه گیاهی ، چگونگی انجام آن و عوامل تاثیر گذار بر آن را مطالعه خواهید کرد.

سپس به خواهید دید که چه جاندارانی در تغذیهٔ گیاهی  مؤثر هستند و چگونه اثرگذاری می کنند و در پایان هم همانگونه که با دستگاه گردش مواد جانوران آشنا شدید با دستگاه گردش مواد گیاهان آشنا خواهید شد.

فارسی سازی عبارت تخصصی در زیست شناسی دهم

فارسی سازی چه خوب باشد و چه بد در حال حاضر موج عظیمی از اعتراضات را به سمت این کتاب و تیم تالیف کننده آن روانه کرده است فارسی سازی یعنی اینکه شما به جای خواندن عبارات اصلی که در کتاب های تخصصی ، مرجع و دانشگاهی آمده اند با عبارتی نظیر آویزه ، زیر نهنگ ، غده زیر مغزی و… مواجه خواهید شد.

توجه کنید که فارسی سازی فقط مربوط به این کتاب نمی شود و در زیست پایه های بعد یعنی زیست یازدهم و زیست دوازدهم هم کتاب ها فارسی سازی شده اند.

دانلود PDF کتاب زیست شناسی 1

تا اینجا توضیحات لازم در مورد این کتاب را خواندید برای دانلود فایل این کتاب با فرمت PDF می توانید از جعبه زیر استفاده کنید.

دانلود زیست دهم چاپ ۹۷-۹۸
 • نویسنده: سازمان تالیف
 • منبع: کلاس ما
 • حجم فایل: 5.30 مگابایت

نظر شما در مورد فارسی سازی زیست ۱ چیست؟ آیا از ترتیب مطالب به عنوان یک دانش آموز (یا شاید یک دبیر) رضایت دارید؟ نقد و بررسی خود را در بخش نظرات با کلاس ما به اشتراک بگذارید تا با نام خودتان منتشر شود.

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (25 votes, average: 4٫72 out of 5)
Loading...
12
برچسب ها :
کلاس ما
نویسنده مطلب کلاس ما

12 دیدگاه

 • اسداله
  3 ماه پیش

  سلام
  ممنون از سایت مفیدتون.
  راجب فارسی سازی کردن اگه هدف کمک به فرهنگ غنی فارسی باشه که دمشون گرم .ولی اینجوری نیست.اگه اینجوری می بود به جان کلمات عربی در ادبیات هم میفتادن که نیفتادن.اینجاست که عمل هم دستخوش تعصب ورزی میشه.

 • Ayda
  4 ماه پیش

  سلام ببخشید میگه بگین که چرا مجرای لنفی چپ ضخیم ت از مجرای لنفی راست است؟؟

 • فاطی
  4 ماه پیش

  اصلا کار درستی نبود😐تو راهنمایی کلمه هارو انگلیسی خوندیم اومدیم دبیرستان فارسی شدن میریم دانشگاه انگلیسی میشن…خب این چه وضعشه..مگه دانش اموزا مسخرن

 • مبینا
  5 ماه پیش

  سلام
  سایت خیلی خوبی دارین…
  از این مطلبون خیلی استفاده کردم:)
  آفرین به مدیریت.

  • 5 ماه پیش

   خواهش میکنم مبینا جان خوشحالیم از اینکه کاربرایی مثل شما داریم

 • Ryhne
  6 ماه پیش

  به نظر من کار کاملا اشتباهی کردید چون ما دانش اموزا تو دانشگاه دوباره با همون کلمات اینگلیسی رو به رو میشیم و اموزش میبینیم ینی دیگه همه چی تو کشور درست بود مشکل اصلی این کلمات اینگلیسی بودن ک رفتین مثلا فارسیش کردین اخه خودتون خندتون نمیگیره به جای تیرویید بگید سپردیس

  • مبینا
   5 ماه پیش

   حالا به جای آپاندیس میگن آویزه *_*
   من دیگه حرفی ندارم:)

 • Amirreza
  7 ماه پیش

  سلام خوب هستین؟
  این سایتتون معکرست ولی این پی دی اف زیست دهم برای 97-98 نیست مال سال پیشه???

  ولی سایت حرف نداره????

  • 7 ماه پیش

   لطف داری امیررضا دمت گرم که خبر دادی!
   حق با توعه همین الان درستش کردم:)

 • مسعود رستمیان
  9 ماه پیش

  ممنون بابت سایت بسیار کاربردی و مفیدتون! توضیحاتی که برای کتاب‌ها ارائه می‌کنید خیلی خوب نیاز‌های منو بعنوان خواننده برطرف کرد. دستمریزاد دارین!
  در مورد فارسی سازی هم همیشه نظرم مخالف بوده و دلیلش هم معلومه،‌همونطوری که توی کنکور در زمان طرح سوالات دین و زندگی برای بیان مباحث تمرکز بر روی استفاده از زبان علوم دینی، یعنی عربی، می‌باشد، بایستی زبان بیان سایر علوم نیز ریشه در جایگاه همون علوم داشته باشه. حالا میخواد انگلیسی باشه، فرانسه، لاتین یا هر زبان دیگه! زبان مشترک به تقویت علم کمک میکنه!

  • 9 ماه پیش

   سلام مسعود جان
   خوشحالیم که برات مفید واقع شده و ممنون از اینکه نظر پر محبتت رو اینجا نوشتی
   ما هم امیدواریم مشکلاتی که ذکر کردید هرچه زودتر برطرف شه تا دانش آموزان با خیال راحت تر زیست رو بخونن

 • الهام
  11 ماه پیش

  بهترین سایتی که تا حالا دیدم?