دانلود PDF کتاب زیست دهم تجربی (سال تحصیلی 98-99)[جدید]

8 ماه پیش

کتاب زیست شناسی دهم تجربی

کتاب زیست شناسی پایه دهم کتاب تخصصی رشته علوم تجربی دهم است این کتاب با نام دیگر زیست(1) اولین کتاب از سری کتب زیست شناسی دوره دوم متوسطه است با تغییر سیستم آموزشی همانند بقیه کتب تخصصی دچار تغییرات بسیار شده است همانطور که از نام این کتاب پیداست در آن به موضاعات دستگاه های بدن انسان (بیولوژی جانوری) و ساختار های گیاهان (بیولوژی گیاهی) و… پرداخته شده است که به صورت pdf در ادامه این مطلب برای دانلود قرار گرفته است.

مروری بر کتاب زیست شناسی دهم

در این کتاب در ابتدا مفهوم زیست شناسی را می فهمید و سپس با مهم ترین دستگاه های بدن انسان و جانوران در فصل های مربوطه آشنا می شوید و در آخر در دو فصل به بررسی گیاهان و ساختار یاخته ای آنان می پردازید.

جلد کتاب زیست شناسی پایه دهم

جلد کتاب زیست شناسی پایه دهم

سرفصل های زیست دهم تجربی

خب زیست ۱ شامل فصل های زیر می باشد این کتاب ۱۱۷ صفحه و ۲۱ گفتار دارد.

 1. زیست شناسی دیروز، امروز و فردا
 2. گوارش و جذب مواد
 3. تبادلات گازی
 4. گردش مواد در بدن
 5. تنظیم اسمزی و دفع مواد زائد
 6. از یاخته تا گیاه
 7. جذب و انتقال مواد در گیاهان

مباحث زیست شناسی پایه دهم

خب اگه یک دانش آموز کلاس دهمی باشید حتما براتون سوال هست که در پایه جدید تحصیلیتون در کتاب زیست دهم چه مطالبی رو میخونید؟ چه مباحثی رو پشت سر میذارید و چالش های امسالتون با این کتاب چی هست.

خب اگه هر یک از سوالات بالا براتون پیش اومده نگران نباشید در ادامه به این مباحث می پردازیم.

فصل اول زیست 1

در این فصل به این موضوع می پردازیم که اصلا زیست شناسی چی هست؟ زیست نوین چه معنا داره و تا حالا این شاخه از علم تجربی چه کمک و خدمتی به انسان کرده است در واقع این فصل به نوعی برای شروع کتاب گرمتون میکنه!

فصل دوم زیست شناسی کلاس دهم

در این فصل موضوع اصلی دستگاه گوارش هست اما همینجا صبر کنید! چون شما با مفاهیم پایه زیست آشنایی کافی ندارید گفتار اول این فصل به آشنایی و بررسی انواع یاخته های جانوری ، بافت ها جانوری و کاربرد اونها می پردازد.

بعد از اون نوبت به این میرسه که با این مفهوم درگیر بشید که ساختار و علمکرد لوله گوارش به چه شکل هست ؟ چه لایه هایی لوله گوارش را تشکیل داده اند و چه بافت هایی در هر لایه وجود دارند.

سپس با فرآیند جذب مواد در گفتار ۳ از فصل دوم زیست دهم تجربی آشنا می شوید و یاد میگیرید که فعالیت دستگاه گوارش چگونه تنظیم می شود و در نهایت تنوع گوارش در جاندارن مختلف و انواع آن را در جانوران می بینید و این فصل پایان می یابد.

فصل سوم زیست شناسی ‍1

حالا وقتشه یه نفس بکشید! می دونید چه اتفاقی توی بدنتون افتاد؟ میدونید چه دستگاهی اکسیژن را وارد بدنتون میکند و چه دستگاهی کربن دی اکسید را خارج می کند؟ این فصل مربوط به همین موضوع هست.

گفتار اول به ساز و کار و فرآیند تنفسی در انسان مربوط می شود و گفتار دو و سه به ترتیب مرتبط با تهویه ششی و تنوع تبادلات گازی هستند.

فصل چهارم زیست دهم

اکسیژنی که وارد بدن شده باید به یاخته ها برسد تا زنده بمانند همچنین مواد دفعی باید از یاخته ها و بافت های بدن دور شوند و به اندام هایی برسند که این آلودگی را دفع میکند در ضمن مواد مغذی را فراموش نکنید! یاخته ها بدون مواد مغذی از جمله گلوگز زنده نمی مانند می دانید همه ی این حمل و نقل ها چطور انجام می شوند؟

توسط دستگاه گردش مواد در بدن! در گفتار اول این فصل به قلب مورد بررسی قرار میگیرد و خواهید دید که صدای های قلب هر کدام چطور تولید میشوند همچنین با دریچه ها و ساختار قلب آشنا می شوید همینطور با چرخه قلب و مفاهیمی همچون الکترو کاردیو گرافی و… آشنا می شوید.

حال نوبت رگ هاست! در گفتار ۲ به رگ ها می رسیم رگ ها یعنی ساختاری که سرتاسر بدن را به هم متصل میکنند و به نوعی جاده های حمل و نقلی بدن هستند در این فصل با ساختار رگ ها ، انواع آنها ، نبض ، نحوه تبادل مواد ، دستگاه لنفی و سازگار های تنظیم گردش مواد آشنا می شوید.

سپس در گفتار ۳ با خون که دستگاه حمل و نقل مواد است آشنا میشوید انواع یاخته های خونی ، ترکیبان آن و… را یاد میگیرید و در نهایت در گفتار آخر این فصل نیم نگاهی به دستگاه گردنش مواد در سایر جانوران خواهید داشت.

فصل پنجم زیست پایه دهم تجربی

در این فصل با تنظیم اسمزی و دفع مواد زائد آشنا می شوید و سپس با مفهوم هم ایستایی و اهمیت آن در بدن ، شرح ساختار کلیه ، نحوه ی تشکیل ادرار  و تخلیه آن مواجه خواهید شد.

در گفتار آخر این فصل هم مانند فصول قبل تنوع دستگاهی که مورد بررسی قرار گرفته در جانوران بررسی خواهد شد.

فصل ششم کتاب زیست 1

بالاخره از بحث جانوری جدا شده و به بحث گیاهی می رسیم این فصل و فصل بعد مربوط به گیاهان است این فصل ها عموما فصولی هستند که دانش آموزان ارتباط کمتری می توانند با آن برقرار کنند اما با این حال در کنکور بسیار سرنوشت ساز اند.

در گفتار یک به بررسی یاخته های گیاهی ، شناخت اجزای آن و تفاوت آن ها با یاخته های جانوری خواهید پرداخت سپس در گفتار ۲ سامانه های بافتی گیاهی و در بخش بعد ساختار های گیاهان را خواهید دید.

فصل هفتم زیست دهم

در نهایت به فصل آخر کتاب می رسید و نحوه تغذیه گیاهی ، چگونگی انجام آن و عوامل تاثیر گذار بر آن را مطالعه خواهید کرد.

سپس به خواهید دید که چه جاندارانی در تغذیهٔ گیاهی  مؤثر هستند و چگونه اثرگذاری می کنند و در پایان هم همانگونه که با دستگاه گردش مواد جانوران آشنا شدید با دستگاه گردش مواد گیاهان آشنا خواهید شد.

فارسی سازی عبارت تخصصی در زیست شناسی دهم

فارسی سازی چه خوب باشد و چه بد در حال حاضر موج عظیمی از اعتراضات را به سمت این کتاب و تیم تالیف کننده آن روانه کرده است فارسی سازی یعنی اینکه شما به جای خواندن عبارات اصلی که در کتاب های تخصصی ، مرجع و دانشگاهی آمده اند با عبارتی نظیر آویزه ، زیر نهنگ ، غده زیر مغزی و… مواجه خواهید شد.

توجه کنید که فارسی سازی فقط مربوط به این کتاب نمی شود و در زیست پایه های بعد یعنی زیست یازدهم و زیست دوازدهم هم کتاب ها فارسی سازی شده اند.

دانلود PDF کتاب زیست شناسی 1

تا اینجا توضیحات لازم در مورد این کتاب را خواندید برای دانلود فایل این کتاب با فرمت PDF می توانید از جعبه زیر استفاده کنید.

دانلود زیست دهم چاپ 98-99
 • نویسنده: سازمان تالیف
 • منبع: کلاس ما
 • حجم فایل: 8.5 مگابایت
دانلود زیست دهم چاپ ۹۷-۹۸
 • نویسنده: سازمان تالیف
 • منبع: کلاس ما
 • حجم فایل: 5.30 مگابایت

نظر شما در مورد فارسی سازی زیست ۱ چیست؟ آیا از ترتیب مطالب به عنوان یک دانش آموز (یا شاید یک دبیر) رضایت دارید؟ نقد و بررسی خود را در بخش نظرات با کلاس ما به اشتراک بگذارید تا با نام خودتان منتشر شود.

 

 

 

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (58 votes, average: 3٫79 out of 5)
Loading...
40
برچسب ها :
کلاس ما
نویسنده مطلب کلاس ما

40 دیدگاه

 • امیر
  5 ماه پیش

  اسکلی چیزی هستین؟
  میخواین فارسی بشه که چی بشه مخصوصا که اجزای سلول رو هم فارسی کردین
  یه مشت اسکل که به جای فک کردن به ما دانش آموزا فقط زیر میز بیلیارد جیبی بازی میکنن ! اه !

 • محمد
  5 ماه پیش

  سلام،الان یعنی اگه بخوایم 1400 کنکور بدیم کدوم چاپش رو باید بخونیم؟

 • Salam
  6 ماه پیش

  سلام،
  به نظر من اين كه يه اسم جديد براى اسم هاى اصلى گذاشته اند باعث شده يه تِم كمدى داشته باشه، در ضمن حتى دليل انتخاب اين لغات رو هم آوردن كه به نظر من خيلى جالبه. باعث تفريح و لذت من هست 🙂

 • Jafari
  6 ماه پیش

  سلام
  برای کنکور امسال شیمی ۱ ۹۷ و شیمی ۲ هم ۹۷ خورده مشکل داره ؟ حتما باید شیمی ۱ ۹۶ باشه ؟ تغیراتشون زیاده ؟
  ممنونم از سایت خوبتون 🙏

  • 3 ماه پیش

   بهتره همه کتابا همون چاپ مربوطه رو استفاده کنید حذفیات و تغییر متن وجود داره توی بعضی بخشا

 • نیل
  6 ماه پیش

  سلام ما الان برا کنکور ۹۹چاپ ۹۸_۹۷بخونیم یا ۹۹_۹۸

  • 6 ماه پیش

   زیست دهم چاپ 96 ، زیست یازدهم چاپ 97، و زیست دوازدهم چاپ 98 برای کنکور 99 باید بخونید
   چاپ 96 یعنی برای سال تحصیلی 96-97 بوده و بقیه هم همین روال…

 • سعید
  6 ماه پیش

  متاسفانه خیلی بی سوادن اونایی که این کارو کردن همه دنیا با این کلمات تجربی یاد میگیرن درس زبان انگلبسی رو کلا وردارین پس
  اعتراضم کنیم چند وقت دیگه اسم سلول رو میزارن السلول الرودتون طفیلطون
  عربی رو میارن تو زیست و پزشکی ایمشم میزارن جهاد اسلامی در رشته های پزشکی

 • فاطمه جلیلی
  6 ماه پیش

  فارسی سازی کتاب زیست و بخصوص لغات علمی نشان دهنده نقطه قوت نیست این نشون دهنده نقص و ضعف در نحوه آموزش است چون کسی که زیست میخونه با هدف اینکه تو بهترین دانشگاه درس بخونه زحمت میکشه ولی یاد گرفتن اصول زیست با اشغالات رایجی ک تو نظام آموزشی داریم موقع رفتن ب دانشگاه باید اطلاعاتی که داشتیم و از بنیه اشتباه یاد گرفتیم تو ذهنمون حذف کنیم و این مشکل سازه!!امیدوارم هرچه زودتر اقداماتی دراین موارد صورت بگیره

 • فاطمه حیدری
  6 ماه پیش

  این چ وضیه اخه ک کتابارو عوض کردن حالا ما نمیدونیم باید کتاب جدید بخریم یا کتابای خودمونو دستکاری کنیم…

 • Eshnait
  6 ماه پیش

  ممنون ازتون بخاطر کم حجم کردن کتاب زیست شناسی دهم تجربی

 • مارال
  8 ماه پیش

  این روند اموزشی واسه ما سخته نمیفهمم چرا ما دانش اموزا رو درک نمیکنن
  بابت گذاشتن چاپ جدید زیست ممنونم ازتون

 • بهار علامی
  8 ماه پیش

  فوق العاده این تبدیل سازی مزخرف است.این بچه ها در تحصیلات تکمیلی مجددا باید واژگان را به زبان اصلی برگرداندم و بلد باشند.پس این کار بیش از حد مسخره و صرفا حرام کردن بیت المال و بودجه ی کشور برای تشکیل چنین جلساتی است.

  • S
   7 ماه پیش

   دقیقا!
   وقتی نمیفهمن همین میشه
   چن تا نفهم میتونن این همه دانش آموزو اذیت کنن و هیچ وقت هم نفهمن!

 • هما
  8 ماه پیش

  سلام و درود بر شما و خدا قوت. بسیار سپاسگزارم از سایت خوب،مطالب عالی و راهنمایی های مفیدتون در معرفی هرچه بهتر و زیباتر مطالب درسی و کنکوری. واقعا” جای سایتی با این کیفیت در فضای مجازی ما خالی بود . دمتون گرم و انرژیتون مستدام باد.

 • مجتبی
  8 ماه پیش

  سلام. کتاب زیست دهم چاپ 98.99 اومده پی دی افش یا نه؟ کتاب تغیررات داشته یا نه؟ ممنون میشم جواب بدین

  • 8 ماه پیش

   بله اومده
   ممنون از نظرتون اصلاح شد لینک 98-99 بود اما عنوان رو اشتباها عوض نکرده بودیم و نوشته بود 97-98 که اصلاح شد

  • حشمت
   8 ماه پیش

   خیلی -_-

 • Mahbanoo.8227
  8 ماه پیش

  واقعا مزخرفه یعنی چی که باید اینهمه گیج بشیم و آخرش بخاطر همین گیج شدن علاقه ای که به دروس داریم رو از دست بدیم و در نهایت تلاش و پشتکارمون ازبین بره و نتونیم موفق بشیم :'(

  تازه اینم مزخرفه که به نظرات ما اصلا اهمیت نمیدن :-\

 • ستاره
  8 ماه پیش

  مرسی از سایت خوبتون
  من که ازpdfخیلی استفاده کردم

 • mostafabachakpour
  9 ماه پیش

  ممنون از سایت خوبتون

  • 9 ماه پیش

   ممنون از بازخوردتون

 • Yektaw
  9 ماه پیش

  کاملا اشتباهه ک بخوان کتابو فارسی کنن مثلا کل دنیا ب سلول میگن سلول ن یاخته تو دانشگاهم اسمش سلوله نه یاخته یا بقیه چیزا این استباهه ک بخوان بچه رو با کلمات مسخرشون گیج کنن ک نه تنها بار علمی نداره بلکه باعث مسخره شدن و جذابیت نداشتن کتاب میشه

 • باربد
  9 ماه پیش

  بنظر بنده اصلا نه جذابیت علمی داره و نه به روند پیشرفت و غنا بخشی به ادبیات و زبان بومی(مادری)میتونه کمک تاثیر گذار و قابل اعتنایی بکنه..متاسفانه باید گفت که برنامه ریزان آموزشی و تیم اصلی عملی سازی این شیوه(فارسی سازی)”از حول حلیم،تو دیگ افتادن”..اولا که پاسداری از زبان بومی و ملی به این شیوه نه جا خواهد افتاد و نه مطابق اصول علمی است..والبته پیامد عمده و کلیدی آن ایجاد سرخوردگی و سر در گمی در دانش آموزان خواهد بود..وقتی که در تمام دنیا ادبیات واحدی برای برخی از دروس و رشته های بین المللی تعریف شده،زدن ساز مخالف و تافته جدابافته بودن،کاری عبث و بیهوده است..یا به اصطلاح”دریا به کفچه پیمودن است”..در ثانی برای اجرایی نمودن برنامه ی حفاظت و پاسداشت زبان مادری و لحاظ آن در برنامه درسی متوسطه بجای اینکه،با دستکاری و معادل سازی واژه های پذیرفته شده در دروس علوم پایه(که معمولا برای همه ملل،با یک زبان واحد جهانی تعریف میشوند) و به سرگیجه انداختن دانش آموزان نخبه شرکت کننده در مسابقات علمی و المپیادهای جهانی،بهتر است اینکار در دروس صرفا بومی همانند ادبیات،دینی و….انجام شود..بدانید که راه را اشتباه میپیمایید..و الیته بعد چند سال آزمون و خطا،تاوان آنرا دانش آموزان بدبخت و ….ما باید پس بدهند.و کسی تقصیر را نخواهد پذیرفت..دانش آموزان ما باید هم در دروس خاص،اهمییت زبان مادری را درک کنند و هم در عرصه های بین المللی با زبان پذیرفته شده مرسوم،بیگانه و غریب نباشند….بدرود..

 • اسداله
  1 سال پیش

  سلام
  ممنون از سایت مفیدتون.
  راجب فارسی سازی کردن اگه هدف کمک به فرهنگ غنی فارسی باشه که دمشون گرم .ولی اینجوری نیست.اگه اینجوری می بود به جان کلمات عربی در ادبیات هم میفتادن که نیفتادن.اینجاست که عمل هم دستخوش تعصب ورزی میشه.

  • mostafabachakpour
   9 ماه پیش

   مگه علکیه

 • Ayda
  1 سال پیش

  سلام ببخشید میگه بگین که چرا مجرای لنفی چپ ضخیم ت از مجرای لنفی راست است؟؟

 • فاطی
  1 سال پیش

  اصلا کار درستی نبود😐تو راهنمایی کلمه هارو انگلیسی خوندیم اومدیم دبیرستان فارسی شدن میریم دانشگاه انگلیسی میشن…خب این چه وضعشه..مگه دانش اموزا مسخرن

 • مبینا
  1 سال پیش

  سلام
  سایت خیلی خوبی دارین…
  از این مطلبون خیلی استفاده کردم:)
  آفرین به مدیریت.

  • 1 سال پیش

   خواهش میکنم مبینا جان خوشحالیم از اینکه کاربرایی مثل شما داریم

 • Ryhne
  1 سال پیش

  به نظر من کار کاملا اشتباهی کردید چون ما دانش اموزا تو دانشگاه دوباره با همون کلمات اینگلیسی رو به رو میشیم و اموزش میبینیم ینی دیگه همه چی تو کشور درست بود مشکل اصلی این کلمات اینگلیسی بودن ک رفتین مثلا فارسیش کردین اخه خودتون خندتون نمیگیره به جای تیرویید بگید سپردیس

  • مبینا
   1 سال پیش

   حالا به جای آپاندیس میگن آویزه *_*
   من دیگه حرفی ندارم:)

  • آدم
   6 ماه پیش

   اون عزیزی که گفته بود:

   حالا به جای آپاندیس میگن آویزه *_*
   من دیگه حرفی ندارم:)

   چقدر خندیدم. آویزه؟ بخاطر آویزون بودنش؟
   پس اگه اینطوره، نام اون چیزی که همیشه آویزونه چی میشه؟
   ببخشید من کاری به کسی ندارم فقط خیلی خنده ام گرفت.
   باز هم معذرت می خوام. راضی نیسیتم کسی از من برنجه.

 • Amirreza
  1 سال پیش

  سلام خوب هستین؟
  این سایتتون معکرست ولی این پی دی اف زیست دهم برای 97-98 نیست مال سال پیشه???

  ولی سایت حرف نداره????

  • 1 سال پیش

   لطف داری امیررضا دمت گرم که خبر دادی!
   حق با توعه همین الان درستش کردم:)

  • Eshnait
   6 ماه پیش

   آقا لطفا کتاب کلاس دهم تجربی ۹۸ pdfبزارین

 • مسعود رستمیان
  2 سال پیش

  ممنون بابت سایت بسیار کاربردی و مفیدتون! توضیحاتی که برای کتاب‌ها ارائه می‌کنید خیلی خوب نیاز‌های منو بعنوان خواننده برطرف کرد. دستمریزاد دارین!
  در مورد فارسی سازی هم همیشه نظرم مخالف بوده و دلیلش هم معلومه،‌همونطوری که توی کنکور در زمان طرح سوالات دین و زندگی برای بیان مباحث تمرکز بر روی استفاده از زبان علوم دینی، یعنی عربی، می‌باشد، بایستی زبان بیان سایر علوم نیز ریشه در جایگاه همون علوم داشته باشه. حالا میخواد انگلیسی باشه، فرانسه، لاتین یا هر زبان دیگه! زبان مشترک به تقویت علم کمک میکنه!

  • 2 سال پیش

   سلام مسعود جان
   خوشحالیم که برات مفید واقع شده و ممنون از اینکه نظر پر محبتت رو اینجا نوشتی
   ما هم امیدواریم مشکلاتی که ذکر کردید هرچه زودتر برطرف شه تا دانش آموزان با خیال راحت تر زیست رو بخونن

 • الهام
  2 سال پیش

  بهترین سایتی که تا حالا دیدم?