دانلود کتاب زیست شناسی پایه یازدهم + نقد و بررسی

دسته‌بندی:

کتاب زیست شناسی یازدهم

کتاب زیست شناسی پایه یازدهم یا همون (زیست 2) کتاب تخخصی رشته تجربی هست و حال حاضر به صورت پیش نویس منتشر شده که شامل ۹ فصل و حدود 220 صفحه هست به احتمال زیاد نسخه نهایی با این نسخه تفاوت زیادی نداشته باشد در ادامه می توانید توضیح فصل ها و نقد و بررسی هر کدام را بخوانید و همچنین کتاب زیست شناسی پایه یازدهم تجربی رو دانلود کنید.

به طور کلی فصل اول تا چهارم کتاب زیست یازدهم مربوط به اندام و حواس میشه و چگونه کارکردنشون رو توضیح میده اما از فصل پنج به بعد راجع به تنظیم شیمیایی و تقسیم سلول ها و اندام تولید مثل انسان و گیاهان و چگونگی رشد گیاهان صحبت شده است.

سرفصل های کتاب زیست شناسی پایه یازدهم

قبل از بررسی فصل های مختلف ابتدا سر فصل ها رو می تونید پایین ببینید:

 1. اندام حرکتی
 2. تنظیم دستگاه عصبی
 3. اندام حسی
 4. ایمنی
 5. تنظیم شیمیایی
 6. کروموزوم ها و تقسیم سلولی
 7. تولید مثل
 8. تولید مثل نهاندانگان
 9. پاسخ گیاهان به محرک ها

نقد و بررسی فصل های مختلف زیست شناسی یازدهم

در ادامه همانطور که در ابتدا اشاره کردیم به نقد و بررسی تک تک فصل های زیست شناسی کلاس یازدهم می پردازیم.

اندام حرکتی

این فصل در مورد استخوان و نحوه کار آن به صورتی کامل توضیح داده است. به گونه ای که اغلب بیماری های استخوانی در آن توضیح داده شده است. علاوه بر آن این فصل درباره ی اندام های کمکی استخوان یعنی ماهیچه های صاف و اسکلتی نیز بحث شده است.

تنظیم دستگاه عصبی:

در این فصل از کتاب زیست شناسی یازدهم در مورد اموری که انسان را در حرکت یاری می رساند بحث شده است. یعنی در مورد سلول های عصبی و دستگاه عصبی که دائما فعال هستند در این کتاب نسبت به سال پیش فراتر رفته و به صورت کامل و جامع تری در مورد دستگاه عصبی و نحوه کارکرد آن به ویژه اختلال های آن نیز صحبت شده است.

اندام حسی:

این فصل مربوط به اندامی میباشد که ما حرکات آنان را حس میکنیم و نسبت به آن واکنش میدهیم. در این فصل در مورد تمام حواس توضیح داده شده که چگونه فعالیت میکنند و چه عواملی موجب ضرر و تخریب آنها میشود و در آخر در مورد بیماری های در بر گیرنده آنها بحث میشود. این فصل علاوه بر توضیحات مفصلی راجع به اندام حسی انسان به اندام حسی دیگر موجودات نیز پرداخته است.

ایمنی:

این بخش در مورد ایمنی بدن انسان و سیستم پدافندی بدن توضیح داده شده که دارای سه بخش اساسی و اصلی است. ایمنی یکی از دغدغه همه انسان هاست زیرا سلامتی ما بدان وابسته است و باید دانست که بدن ما در برابر بیماری ها مقاوم است اما عوامل بیرونی که انسان به آن اجازه دخالت میدهد بدن را تضعیف میکند و باعث عبور عوامل بیماری زا از سد مقاومتی نخست بدن یعنی پوست میشود و عوامل پدافندی درون بدن شروع به فعالیت میکنند که خود آنها به دو دسته تقسیم میشوند. این فصل خیلی مفصل در مورد نحوه کار این دستگاه صحبت کرده است.

تنظیم شیمیایی:

در فصل پنجم کتاب زیست کلاس یازدهم به توضیح اعمال شیمیایی و هورمونی می پردازد که چگونه و برای چه این هورمون یا ماده شیمیایی در بدن جابه جا میشود و چه تاثیری بر بدن و فعالیت های آن می گذارد.

کروموزوم ها و تقسیم سلولی:

این فصل به طور مستقیم با دی ان ای ارتباط دارد و در مورد آن و عوامل تاثیر گزار بر آن و حتی بیماری های ناشی از دی ان ای و تقسیم نادرست سلولی توضیح داده. این فصل علاوه بر توضیح کامل در مورد دی ان ای، به راه حل های خوبی برای مقابله با عوامل بیماری زا و احتمال تولد انسان های عقب مانده و حتی سرطان های بد خیم و خوش خیم مطرح کرده است.

تولید مثل:

این فصل به طور کامل بحث تولید مثل و اندام های مربوط به آن را توضیح داده به گونه ای که از زمان قبل از لقاح تا بعد از زایمان و به دنیا آمدن یک فرزند را توضیح داده و انواع لقاح را نیز در اغلب جانوران مطرح کرده است که خود سبب آگاهی خوبی میشود .

تولید مثل نهاندانگان:

این فصل مکمل فصل قبل می باشد و تولید مثل گیاهان را با روش های مخصوص آن گیاهان توضیح داده است. اغلب گیاهان به روش گرده افشانی تولید مثل می کنند که البته بعضی حشرات و حیوانات نیز در این گرده افشانی دخیل هستند.

پاسخ گیاهان به محرک ها:

این فصل ، فصل آخر کتاب زیست شناسی پایه یازدهم می باشد گیاهان نسبت به عوامل اطراف خود واکنش هایی نشان می دهند مثلا به سمت نور خم میشوند. گیاهان با برخی تاثیراتی که از اطراف دریافت می کنند یا رشد می کنند یا با آن شرایط خود را مطابقت می دهند.

جمع بندی و مقایسه:

این کتاب نسبت به سال گذشته ۱ فصل اضافه تر دارد و مبحث هایی چون دی آن ای و تولید مثل و ایمنی به صورت کامل و جامع تری در خصوص گیاهان و انسان در آن مورد بحث قرار گرفته است.

ان الله مشکلاتی که این کتاب در حال حاضر داره در نسخه نهایی تصحیح بشه ، که بعد از پشت سر گذاشتن زیست شناسی دهم به مشکلات و مشقت زیاد ، نخوایم با مشکلات جدید رو به رو بشیم!

دانلود کتاب زیست شناسی پایه یازدهم چاپ 96 با فرمت PDF

برای دانلود کتاب زیست یازدهم از جعبه زیر اقدام کنید…

دانلود کتاب زیست شناسی کلاس یازدهم (3582 downloads)
 • نویسنده
  کلاس ما
 • تعداد بازدید
  3,700 views
دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید